Sürekli renal replasman tedavisi (SRRT) alan hastalarda hipotansiyonun tahmin edilmesinde Pleth Variability Index (PVI) kullanımı
Use of Pleth Variability Index (PVI) in prediction of hypotension in patients receiving continuous renal replacement therapy (CRRT)
  1. Tez No: 982229
  2. Yazar: ZÜBEYDE ŞAHİN BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Sürekli Renal Replasman Tedavisi (SRRT), akut böbrek yetmezliği gelişen ve hemodinamik olarak instabil yoğun bakım hastalarında tercih edilen bir tedavi yöntemidir. SRRT sırasında hipotansiyon sık görülen önemli bir komplikasyon olup, erken öngörülmesi klinik yönetim açısından kritik öneme sahiptir. Pleth Variability Index (PVI), noninvaziv şekilde sıvı durumu ve hemodinamik yanıtı değerlendirmeye olanak sağlayan dinamik bir parametredir. Bu çalışmanın amacı, SRRT uygulanan hastalarda PVI değerinin hipotansiyonu tahmin etmedeki etkinliğini değerlendirmek; ayrıca PVI'nın PPV, PI, NIRS ve hemodinamik parametrelerle ilişkisini inceleyerek SRRT sürecinde hemodinamik yönetimdeki potansiyel rolünü ortaya koymaktır. Bu prospektif, gözlemsel çalışma; 29.03.2024 tarihli etik kurul onayı ile Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Kliniği'nde yürütüldü. Çalışmaya, SRRT başlanan, ≥18 yaş, stabil başlangıç hemodinamisine sahip 55 hasta dahil edildi. Hastalar PVI <15 ve PVI ≥15 olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda PVI, PI, PPV, PSI, NIRS değerleri SRRT öncesi ve SRRT'nin ilk 24 saatinde 4 saatlik aralıklarla kaydedildi. Aynı zamanda arter basınçları, kalp hızı, hipotansiyon varlığı ve vazopresör gereksinimi takip edildi. İstatistiksel analizde Shapiro–Wilk testi, Bağımsız Örneklem t testi, Ki-kare testi, Fisher kesin testi, Pearson korelasyonu ve Point-biserial korelasyon kullanıldı; p<0,05 anlamlı kabul edildi. PVI ≥15 olan grupta başlangıç demografik özellikler, APACHE II, SAPS III ve SOFA skorları açısından anlamlı fark saptanmadı. Ancak SRRT'nin 4., 8. ve 12. saatlerinde OAB değerleri anlamlı derecede daha düşük bulundu (p<0,01). Yüksek PVI grubunda erken dönemde vazopresör ihtiyacı belirgin olarak daha yüksekti (p=0,005) ve hipotansiyon görülme oranı anlamlı derecede fazlaydı (p=0,021). PVI ile PPV arasında SRRT öncesi ve sonrası pozitif yönde anlamlı korelasyon vardı (p<0,01). Ayrıca yüksek PVI değerleri PI'nin daha düşük seyretmesi ve NIRS değerlerinde belirgin düşüklük ile ilişkilendirildi. OAB <65 mmHg ile PVI arasında doğrudan korelasyon saptanmamasının nedeni, hastaların vazopresör tedavisi altında olması nedeniyle maskelenmiş hipotansiyon olarak değerlendirildi. PVI ≥15 olan hastalarda SRRT sürecinin erken döneminde hipotansiyon ve vazopresör ihtiyacı anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. PVI'nın PPV ve PI ile olan korelasyonu, preload duyarlılığını yansıtan fizyolojik bir belirteç olarak değerini desteklemektedir. Bu bulgular, PVI'nın SRRT uygulanan kritik hastalarda hemodinamik kırılganlık, hipotansiyon riski ve vazopresör ihtiyacını öngörmede noninvaziv, pratik ve tamamlayıcı bir monitörizasyon aracı olabileceğini göstermektedir. Daha geniş örneklemli, çok merkezli çalışmalar ile PVI'nın SRRT protokollerine entegrasyonu desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Continuous Renal Replacement Therapy (CRRT) is commonly used in hemodynamically unstable intensive care patients who develop acute kidney injury. Hypotension is a frequent and clinically significant complication during CRRT, and early prediction is essential for optimizing hemodynamic management. The Pleth Variability Index (PVI) is a noninvasive dynamic parameter that reflects fluid responsiveness and intravascular volume status. This study aimed to evaluate the effectiveness of PVI in predicting hypotension during CRRT. Additionally, the relationships between PVI and other hemodynamic indicators—including PPV, PI, NIRS, and arterial pressure parameters—were assessed to determine PVI's potential value in CRRT monitoring. This prospective observational study was conducted in the Intensive Care Unit of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital after obtaining ethics approval (29.03.2024). A total of 55 adult patients initiating CRRT with stable baseline hemodynamics were included. Patients were categorized into two groups: PVI <15 and PVI ≥15. Hemodynamic parameters—PVI, PI, PPV, PSI, and cerebral regional oxygen saturation (NIRS)—were recorded prior to CRRT and every 4 hours during the first 24 hours of treatment. Arterial blood pressures, heart rate, hypotension episodes, and vasopressor requirements were also monitored. Statistical analysis included Shapiro– Wilk test, Independent Samples t-test, Chi-square/Fisher's exact test, Pearson correlation, and Point-biserial correlation, with p<0.05 considered significant. Baseline demographic data and illness severity scores (APACHE II, SAPS III, SOFA) were similar between groups. In the PVI ≥15 group, mean arterial pressure (MAP) values at the 4th, 8th, and 12th hours of CRRT were significantly lower (p<0.01). Early vasopressor requirement was markedly higher in this group (p=0.005), and hypotension occurred more frequently (p=0.021). PVI demonstrated a significant positive correlation with PPV both before and after CRRT initiation (p<0.01), supporting its association with preload sensitivity. High PVI values were also associated with lower PI and notably reduced NIRS values. No direct correlation was detected between MAP <65 mmHg and PVI, likely due to vasopressor therapy masking true physiologic hypotension. Patients with PVI ≥15 exhibited significantly higher rates of early hypotension and vasopressor requirement during CRRT. Correlations between PVI, PPV, and PI reinforce its physiological relevance as an indicator of preload responsiveness. These findings suggest that PVI may serve as a valuable, noninvasive, and practical adjunct parameter for predicting hemodynamic instability and identifying high-risk patients during CRRT. Larger multicenter studies are needed to further validate PVI's role in individualized hemodynamic management during CRRT.