Böcek metaforu üzerinden ürününe yabancılaşma ve sanatçının sanatına yabancılaşması
Alienation of the artist from his art and his product through the insect metaphor
  1. Tez No: 982322
  2. Yazar: KADER GÖÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Yabancılaşma farklı alanlarda ve farklı kişiler arasında araştırma konusu olmuştur. Feuerbach din temelli çözümler, Hegel ise felsefi açıdan ele alır. Sözü edilen filozofların ışığında olguyu günümüz toplum yapısına göre özelleştiren/detaylandıran Marx ise emeğine yabancılaşma kavramı üzerinden değerlendirir. Modern ve sonrası dönemin toplumsal ve kültürel koşullarına ayak uydurmaya çalışan sanatçı, emeğine ve ürününe yabancılaşmıştır. Sanatçı birey, piyasada tutunabilmek için bireysel üretimlerinin dışına çıkarak kitlenin beğenisine hitap eden üretimler gerçekleştirme eğilimine zorlanmaktadır. Üretim sürecinde sanatçı, bireysel olarak değil asistanlar ve başka uzmanlık alanlarının teknik hizmetine başvurarak iş bölümleri oluşturmaktadır. Tez kapsamında, ilk bölümde yabancılaşma kavramı kuramsal çerçevede araştırılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında modern ve sonrası dönem sanatçılarından örnekler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yabancılaşma olgusunu eleştirel bir yaklaşımla ele alan bireysel plastik çözümlemeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alienation has been a subject of research in various fields and among different individuals. Feuerbach explores it through religiously based solutions, while Hegel explores it from a philosophical perspective. Marx, who, in light of these philosophers, tailors/details the phenomenon to contemporary social structures, evaluates it through the concept of alienation from labor. Artists striving to adapt to the social and cultural conditions of the modern and postmodern eras have become alienated from their labor and their products. To maintain their market share, individual artists are forced to deviate from their individual productions and create products that appeal to the masses. During the production process, artists create divisions of labor not individually but by employing assistants and technical services from other specialized fields. The first part of the thesis explores the concept of alienation within a theoretical framework. In light of the information obtained, examples from modern and postmodern artists are examined. The third part presents individual plastic analyses that critically address the phenomenon of alienation.