Türkiye'de sosyal sermaye ve iktisadi kalkınma arasındaki ilişkide kamu çalışanlarına yönelik bir araştırma (Şırnak örneği)
- Tez No: 982465
- Danışmanlar: PROF. DR. METE CÜNEYT OKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, kamu çalışanlarının sosyal sermaye düzeyleri ile ekonomik kalkınma algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla nicel araştırma yaklaşımı temelinde yürütülmüştür. Bu tez, sosyal sermaye kavramının bölgesel kalkınmadaki rolünü ortaya koymak ve Şırnak'ta uygulanabilecek politika önerileri geliştirmek amacıyla Şırnak ilinde görev yapan kamu çalışanlarının sosyal sermaye düzeylerini belirlemek ve bu düzeyin ekonomik kalkınma ile olan ilişkisini kapsamlı bir şekilde incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Sosyal sermayenin stratejik güven, genel güven, kurumsal güven, ortak değerler ve grup aidiyeti gibi alt boyutları ele alınmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre sosyal sermaye boyutlarında farklılıklar analiz edilmiştir. 413 kamu çalışanından anket yoluyla veri toplanmış ve istatistiksel analizler uygulanmıştır. Bulgulara göre medeni durum, eğitim, meslek ve memleket gibi faktörlerin sosyal sermaye düzeyinde anlamlı farklılıklar yarattığını göstermiştir. Sosyal sermayenin ekonomik kalkınmayı desteklediği sonucuna varılmıştır. Özellikle, toplumsal güvenin yüksek olduğu bölgelerde ekonomik faaliyetlerin daha canlı olduğu gözlemlenmiş olup, Şırnak'ta sosyal sermaye düzeyinin olumlu yönde seyrettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted using a quantitative research approach to examine the relationship between public employees' social capital levels and their perceptions of economic development. This thesis aims to identify the social capital levels of public employees working in Şırnak province and comprehensively examine the relationship between this system and economic development, with the aim of demonstrating the role of the concept of social capital in regional development and developing policy recommendations that can be implemented in Şırnak. Sub-dimensions of social capital, such as strategic trust, general trust, institutional trust, shared values, and group affiliation, were examined. Differences in social capital dimensions were analyzed based on the demographic characteristics of the participants. In the quantitative research, data were collected from 413 public employees via surveys and statistical analyses were applied. The results showed that factors such as marital status, education, occupation, and hometown create significant differences in social capital. The supportive effect of social capital on economic development was emphasized. In particular, it was observed that economic activity is more vibrant in regions with high social trust. The level of social capital in Şırnak was found to be positive.