1945-1950 yılları arası sosyo-ekonomik hayat ve köylü çiftçi sorunları (Orta Anadolu örneği)
Socio-economic life and peasant farmer problems between 1945 and 1950 (Central Anatolia example)
- Tez No: 982475
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR, DOÇ. DR. R
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, İkinci Dünya Savaşı'na fiilen katılmadığı halde savaşın tüm ekonomik hezimetini yaşamış olan Türkiye'nin, özellikle 1945-1950 yıllarındaki sosyal, siyasal ve ekonomik yapısını anlamaya yönelik bir çabanın ürünüdür. Söz konusu dönem, Türkiye'nin savaş sonrası yeniden yapılanma süreci, çok partili siyasi hayata geçiş ile birlikte sosyal ve ekonomi politikalarında köklü değişiklikleri barındırması açısından önemli bir dönemdir. Özellikle Orta Anadolu örneği üzerinden savaş döneminde iyice yoksullaşmış olan köylü-çiftçi kesimin yaşamış olduğu sosyo-ekonomik sıkıntılar dönemin politikalarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Bu çalışma sayesinde, dönem basımlarını ve resmî belgeleri taramak, akademik çalışmaları incelemek; ilgi duyduğum bir dönemi daha detaylı öğrenme fırsatı vermiş oldu. Ayrıca çalışırken kullanmış olduğum bu materyaller akademik gelişimime katkı sağlamıştır. Bu tezin, Türkiye'nin yakın tarihindeki siyasal hayata ve kırsal kesimde yaşayan halkın sosyo-ekonomik yapısına ilgi duyan araştırmacılara katkı sağlaması en büyük temennimdir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the socio-economic and political structure of Turkey between 1945 and 1950, a period marked by the aftermath of the Second World War. Although Turkey did not actively participate in the war, it faced severe economic consequences. This era is particularly significant as it witnessed the country's transition to a multi-party political system and major shifts in both social and economic policies. Focusing on Central Anatolia, the study examines the hardships experienced by the peasant and farmer population, who became increasingly impoverished during the war years. These difficulties are analyzed within the context of government policies implemented in the post-war period. Through an in-depth review of contemporary publications, official records, and scholarly literature, this research provided the author with a deeper understanding of a historically and personally significant period. The process also contributed meaningfully to the author's academic development. It is hoped that this thesis will offer valuable insight for researchers interested in Turkey's modern political history and the socio-economic conditions of rural communities in the mid-20th century.