The human position in contemporary British and American science fiction novels
Çağdaş İngiliz ve Amerikan bilim kurgu romanlarında insanın durumu
  1. Tez No: 982785
  2. Yazar: SUHAİB MAJEED KADHEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSA HARİKA GÜZEL KÖŞKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ken MacLeod'un Newton's Wake (2004), Charles Stross'un Accelerando (2005) ve Daniel H. Wilson'ın Robopocalypse (2011) adlı üç katı bilimkurgu romanında posthümanizm ve transhümanizmin temsilini, gelecekteki dünyamızda bilim ve teknolojinin ilerleyişi ve insanların bu ilerleyişteki rolüne ilişkin tekno-ütopya/tekno-distopya, tekillik öncesi/sonrası, siborg ve insanlıktan çıkma kavramları ışığında incelemektedir. Romanlar, teknolojik gelişim bağlamında posthümanizm ve transhümanizm perspektiflerinden incelenmekte ve teknolojinin gündelik hayat üzerindeki etkisi tez bölümlerinde tartışılmaktadır. Tez, yukarıdaki kavramları incelemek için seçilen üç çağdaş sert bilim kurgu romanını yakın okuma süreciyle yakından analiz etmektedir. İlk bölümde, teknolojik gelişmeler ışığında“Ütopya”ve“Distopya”kavramları incelenmektedir. Ardından, bu bakış açısıyla bilim kurgu romanı Newton's Wake ele alınmaktadır. İkinci bölümde,“Tekillik”ve“Tekillik Sonrası”kavramları ışığında Accelerando romanı ve insanların teknolojik tekilliğe ne kadar hızlı ilerledikleri analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde, Robopocalypse romanındaki insanlıktan uzaklaşma ve cyborg unsurları kavramları incelenmektedir. Bu kavramlar ve insanların gelecekteki yeri ışığında aşağıdaki alt bölümlerde okunmaktadır. Bu çalışma, modern İngiliz ve Amerikan bilim kurgu türünün yalnızca gelecekteki bilimsel gerçekleri önceden haber vermekle kalmayıp, aynı zamanda şu anda insanlığın üzerinde bulunduğu yola yönelik bir tür kültürel eleştiri işlevi gördüğü sonucuna varmaktadır. Bu romanlar, okuyucuları sınırsız teknolojik ilerlemenin yansımalarını düşünmeye ve insan sonrası olasılıklardan ve yapay zekadan (AI) giderek daha fazla etkilenen bir toplumda korumak istediğimiz ilkeler üzerinde düşünmeye teşvik etmektedir. Sonuç bu doktora olarak tezi, bilimkurgunun hem spekülatif hem de felsefi bir araç olarak önemini yeniden teyit ederek, insanlığın dönüşümüyle yüzleşmesini ve teknolojiye doymuş bir gelecekte yeni varoluş biçimlerinin öngörülerini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the representation of posthumanism and transhumanism in three hard science fiction novels, Ken MacLeod's Newton's Wake (2004), Charles Stross's Accelerando (2005), and Daniel H. Wilson's Robopocalypse (2011), in light of the concepts of techno-utopia/techno-dystopia, pre-singularity/post-singularity, cyborgian and dehumanization concerning the progress of science and technology in our future world and the role of humans in it. The novels are examined from the perspectives of posthumanism and transhumanism in the context of technological development, and the impact of technology on everyday life is discussed in the dissertation chapters. The first Chapter examines the concepts of 'Utopia' and 'Dystopia' in light of technological development. This will be followed by examining the science fiction novel Newton's Wake, from this perspective. The second Chapter analyses Accelerando, in light of the concepts of 'Singularity' and 'Post-Singularity,' and how quickly humans are moving toward the technological singularity. The third Chapter explores the concepts of dehumanization and cyborgian elements in Robopocalypse, is read in the following subsections in light of these concepts and the place of humans in the future. This dissertation concludes that modern British and American science fiction not only foreshadows future scientific facts but also serves as a form of cultural criticism of the path humans are currently on. These novels encourage readers to contemplate the repercussions of unfettered technological advancement and to reflect on the principles that we wish to uphold in a society increasingly influenced by posthuman possibilities and artificial intelligence (AI). As a result, this dissertation reaffirms the significance of science fiction as a medium that is both speculative and philosophical, enabling humanity to confront its transformation and anticipate new ways of existence in a future saturated with technology.