Süreçsel drama temelli İspanyolca öğretiminde konuşma becerisinin gelişimine ilişkin öğrenci görüşleri
Students' views on the development of speaking skills in process drama-based Spanish teaching
- Tez No: 982796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Yaratıcı Drama Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de ikinci yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntemler, dilin özellikle sözlü olarak kullanım becerisinin yeterince gelişememesine neden olmaktadır. Eğitimde yaratıcı drama yönteminin kullanımı, katılımcılara deneyimleyerek öğrenme fırsatı sunmaktadır. Yaratıcı drama, yabancı dil eğitiminde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Ancak süreçsel drama yaklaşımıyla yabancı dil öğretimi ülkemizde çok yaygın değildir. Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de ikinci yabancı dil olarak öğrenilen İspanyolca dilinin süreçsel drama yaklaşımıyla öğrenilmesinin katılımcıların dili kullanım becerilerine etkisini incelemektir. Çalışma İspanyolca dilinde A1 seviyesini tamamlamış olan 15 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında İspanyolca dilinde A1 seviyesine dahil olan konuları içeren 7 süreçsel drama atölyesi uygulanmıştır. İspanyolcanın anadil olarak konuşulduğu bir ülkede, günlük hayatta karşı karşıya kalınabilecek durumlar düşünülerek hazırlanan atölyelerde, katılımcıların süreçsel drama ile doğal bir ortamda özellikle sözlü iletişim becerilerinin gelişmesi amaçlanmıştır. Araştırmada temel nitel araştırma modelinden yararlanılmış ve toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Veriler, katılımcılarla yapılan görüşmeler, öğretmen gözlemi ve dokümanlar aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen bulgular göz önünde bulundurulduğunda, süreçsel drama yaklaşımıyla gerçekleştirilen İspanyolca derslerinin katılımcıların kendilerini doğal bir ortamda hissederek sözlü iletişim becerilerine olumlu katkılar sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the methods used in teaching a second foreign language often hinder the development of learners' spoken language skills. The use of creative drama in education offers participants the opportunity to learn through experience. Creative drama is one of the widely used methods in foreign language education. However, the process drama approach is not commonly applied in foreign language teaching. The main aim of this study is to examine the effect of learning Spanish as a second foreign language through the process drama method on participants' language use skills in Turkey. The study was conducted with 15 voluntary participants who had completed the A1 level in Spanish. Within the scope of the study, seven process drama workshops covering topics included in the A1 level of Spanish were implemented. These workshops were designed around everyday situations that might be encountered in a country where Spanish is spoken as a native language. The primary goal was to improve participants' spoken communication skills in a natural setting through process drama. The study was based on a Basic Qualitative Research design, and the data were analyzed using the Content Analysis method. The data were collected through interviews with participants, teacher observations and document analysis. Based on the findings, it was concluded that Spanish lessons carried out through the process drama approach supported participants' oral communication skills by helping them feel as if they were in a natural setting.