Tehâfütü'l-Felâsife'de haşrin cismâniliği problemi
The problem of the corporeality of resurrection in al-Ghazali's Tahafut al-Falasifa
  1. Tez No: 982819
  2. Yazar: ARİFE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KÜÇÜKPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Din, Philosophy, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Ebu Hamid el-Gazzâlî'nin Tehâfütü'-Felâsife eserinde yirminci meselede tartıştığı haşrin cismâniliği (bedenli dirilme) problemini değerlendirmektir. Ebu Hamid el-Gazzâlî, İslam düşüncesinde; eserleriyle, fikirleriyle ve tartışmalarıyla adından en çok söz ettiren filozoflardan biridir. Meşhur eseri Tehâfütü'l- Felâsife' de ise filozofları fikirlerinden dolayı eleştirmiştir. Haşrin cismâniliği konusunda eleştirilerinin odak noktası İbn Sinâ'dır. İbn Sinâ'nın erken dönem eserlerinde geçen fikirlerini eleştirmiş hatta bu fikirlerinden dolayı küfürle itham etmiştir. Eserin metodundan dolayı konu, on sekiz ve on dokuzuncu meselelerle desteklenerek tartışılmıştır. Gereklilik arz ettiğinden bu üç mesele, haşrin cismâniliği tartışmaları etrafında analiz edilecektir. Araştırma, Gazzâlî'nin ismi geçen eseri, İbn Sinâ'nın haşr ile ilgili fikirlerini özetlediği erken dönem eserleri ve konuyla ilgili kaynaklardan istifade edilerek literatür taraması yöntemiyle hazırlanmıştır. Araştırmanın, Gazzâlî'nin eserindeki haşrin cismâniliği problemi ve İbn Sinâ'nın konuyla ilgili görüşleri etrafında şekillenmesi sınırlılıklarını oluşturmaktadır. Bu sınırlamanın temel sebebi ise haşrin cismâniliği probleminin filozoflar ve Gazzâlî arasındaki tartışmaların önemli bir tanesi olması ve bir yüksek lisans tezinin eserdeki tüm tartışmaları değerlendirmeye elverişli olmamasıdır. Araştırmanın konuyla ilgili her iki zıt görüşü tez ve antitezleriyle birlikte karşılaştırmaya elverişli bir şekilde açıklaması literatüre katkıda bulunacaktır. Çalışma Gazzâlî ve filozoflar arasındaki tartışmaları tarafların yöntemleriyle birlikte okumaya katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the problem of the corporeality of resurrection, which Abu Hamid al-Ghazali discussed in the twentieth discussion of his work Tahāfut al-Falāsifah (The Incoherence of the Philosophers). Abu Hamid al-Ghazali is one of the most frequently mentioned philosophers in Islamic thought due to his works, ideas, and debates. In his renowned work, Tahāfut al-Falāsifah, he critiqued philosophers for their views. His criticisms regarding the corporeality of resurrection primarily focus on Ibn Sina. He criticized Ibn Sina's ideas presented in his early works, even accusing him of disbelief due to these views. Given the methodology of the work, the topic is discussed with support from the eighteenth and nineteenth discussions. As necessity dictates, these three discussions will be analyzed within the framework of the debates on the corporeality of resurrection. The research will be prepared using a literature review method, drawing upon al-Ghazali's aforementioned work, Ibn Sina's early works in which he summarized his views on resurrection, and relevant sources. The limitations of the research are shaped by the problem of the corporeality of resurrection in al-Ghazali's work and Ibn Sina's views on the subject. The primary reason for this limitation is that the problem of the corporeality of resurrection is a significant point of contention between the philosophers and al-Ghazali, and a master's thesis is not suitable for evaluating all the discussions in the work. The research's explanation of both opposing views, along with their theses and antitheses, in a comparative manner will contribute to the literature. This study will contribute to reading the debates between al-Ghazali and the philosophers together with the methodologies of both parties.