Tip 2 diyabetik hastalarda SGLT-2 inhibitörü kullanımının tiroid hormonları üzerine etkileri
Effects of SGLT-2 inhibitor use on thyroid hormones in type 2 diabetic patients
- Tez No: 982847
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Vücut ağırlığı ile tiroid hormonları arasında karşılıklı ilişki olduğu bilimsel çalışmalar ile ortaya konmuştur. SGLT-2 inhibitörlerinin kilo kaybı sağladığı bilinmektedir. Fakat bu grup ilaçların tiroid parametreleri üzerine etkileri aydınlatılabilmiş değildir. Bu çalışmanın sonucunda SGLT-2 inhibitörlerinin tiroid fonksiyonları üzerine etkilerinin belirlenmesi; bu etkilerin kilodaki ve glisemik değişim ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, kriterleri karşılayan ve ilgili laboratuvar verileri mevcut olan 158 hasta dahil edilmiştir. Hastalar SGLT-2 inhibitörü (empagliflozin veya dapagliflozin) kullanımı öncesi ve sonrası kilo, VKİ, glukoz, HbA1c, kreatinin, eGFR, TSH, fT3, fT4, FT3/FT4 oranı parametreleri ve bu parametrelerdeki değişimleri açısından karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık sınırı p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: SGLT-2 inhibitörü tedavisi sonrası TSH (p < 0,001) ve fT4 (p < 0,001) düzeylerinde anlamlı azalma, fT3 (p = 0,010) ve FT3/FT4 oranında (p < 0,001) anlamlı artış saptanmıştır. Yapılan korelasyon ve regresyon analizlerinde tiroid parametrelerindeki mutlak ve yüzde değişimlerin antropometrik ve glisemik değişimlerle ilişkisi saptanmamıştır. Empagliflozin ve dapagliflozin alan hastaların karşılıklı analizinde tiroid parametrelerinde meydana gelen değişimde fark saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda SGLT-2 inhibitörlerinin grup etkisi olarak en az 6 aylık tedavi sonrası TSH ve fT4'de anlamlı düşüş, fT3 ve FT3/FT4 oranında anlamlı artış meydana getirdiği gösterilmiştir. Ayrıca, bu değişikliklerin kilo, vücut kitle indeksi ve glisemik değişimden bağımsız meydana geldiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: A bidirectional relationship between body weight and thyroid hormones has been demonstrated in scientific studies. SGLT-2 inhibitors are known to induce weight loss; however, their effects on thyroid parameters have not been fully elucidated. This study aimed to determine the effects of SGLT-2 inhibitors on thyroid function and to assess the relationship of these effects with changes in body weight and glycemic control. Materials and Methods: This retrospective study included 158 patients who met the eligibility criteria and had relevant laboratory data available. Patients were compared before and after SGLT-2 inhibitor (empagliflozin or dapagliflozin) therapy in terms of body weight, BMI, glucose, HbA1c, creatinine, eGFR, TSH, fT3, fT4, the FT3/FT4 ratio, and the changes in these parameters. Statistical analyses were performed using the SPSS version 25.0 software package. A p value < 0.05 was considered statistically significant. Results: Following SGLT-2 inhibitor treatment, there was a significant decrease in TSH (p < 0.001) and fT4 (p < 0.001) levels, and a significant increase in fT3 (p = 0.010) and in the FT3/FT4 ratio (p < 0.001). Correlation and regression analyses revealed no associations between the absolute or percentage changes in thyroid parameters and anthropometric or glycemic changes. In the comparative analysis of patients receiving empagliflozin versus dapagliflozin, no differences were observed in the magnitude of changes in thyroid parameters. Conclusion: Our study demonstrated that SGLT-2 inhibitors, as a group effect, produced a significant decrease in TSH and fT4 and a significant increase in fT3 and the FT3/FT4 ratio after at least 6 months of treatment. Furthermore, these changes were independent of weight, body mass index, and glycemic changes.