Üniversite öğrencilerinde benlik saygısı ve duygusal kıskançlık arasındaki ilişkide beklenen art niyetin aracı rolü
- Tez No: 982940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, benlik saygısı ve duygusal kıskançlık arasındaki ilişkide beklenen art niyetin aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya Türkiye'de okuyan üniversite öğrencileri katılmıştır. 334'ü kadın, 78'i erkek olmak üzere 412 öğrenci bu çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Beklenen Güven Ölçeği, İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği ve Duygusal Kıskançlık Ölçeği Üniversite Öğrencileri Formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 26 programından yararlanılmıştır. Cinsiyetler arası fark için T-Testi; eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi grupları arasındaki farklar için Anova testleri uygulanmıştır fakat hiçbir anlamlı fark tespit edilememiştir. Yaşa göre farklılık olup olmadığını test etmek için de Pearson korelasyon analizi yapılmış ve beklenen güven değişkeninin katılımcıların yaşı ile negatif bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. (r = -0.110; p < ,05). Değişkenler arasında regresyon analizleri yapılmış, ortaya çıkan sonuçlara göre de aracılık modeli kurulmuştur. Araştırma sonucunda, benlik saygısı ve duygusal kıskançlık arasında doğrudan bir ilişki olmasa bile, beklenen güvenin alt boyutu olan beklenen art niyet değişkeninin aracılık gösterdiği Hayes'in Process Macro'su ile tespit edilmiştir (BootLLCI = -0,038; BootULCI = -0,002). Bu sonuca göre, benlik saygısının beklenen art niyet üzerinden duygusal kıskançlığı etkilediği söylenebilir. Elde edilen bu sonuçlar literatürle karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Ardından gelecekteki araştırmacılar ile alandaki uygulayıcılar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of expected malevolence in the relationship between self-esteem and emotional jealousy. The research sample consisted of university students studying in Türkiye. A total of 412 students, including 334 females and 78 males, voluntarily participated in the study. Participants were administered the Demographic Information Form, the Expected Trust Scale, the Two-Dimensional Self-Esteem Scale, and the Emotional Jealousy Scale for University Students. Data were analyzed using SPSS 26. Independent samples t-test was conducted to examine gender differences, while ANOVA was used to assess differences across educational level, mother's education level, and father's education level; however, no significant differences were found. Pearson correlation analysis revealed a negative relationship between expected trust and age (r = -0.110; p < .05). Regression analyses were performed among the variables, and mediation models were established based on the results. Findings indicated that although there was no direct relationship between self-esteem and emotional jealousy, the sub-dimension of expected trust—namely, expected malevolence—served as a mediator, as determined by Hayes' Process Macro (BootLLCI = -0.038; BootULCI = -0.002). This suggests that self-esteem affects emotional jealousy through expected malevolence. The results were discussed in comparison with the existing literature, and several suggestions were offered for future researchers and practitioners in the field.