Birleşmiş milletler barış güçleri: Sudan'ın Darfur bölgesinde bulunan Unamid Barış Gücü örneği
United nations peacekeeping operations: the example of the Unamid peacekeeping operation in Sudan's Darfur region
  1. Tez No: 983118
  2. Yazar: MEHMET KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KESKİN ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
İlk olarak 1948 yılında oluşturulan barış güçleri, Soğuk Savaş yıllarında çoğunlukla devletler arasında yaşanan savaşların ve çatışmaların ardından geleneksel görevleri olan ateşkesi gözlemleme ve tampon bölge oluşturma görevlerini yerine getirmekteydiler. Soğuk Savaş sonrası çatışmaların boyut değiştirmesi ve insani krizlere yol açması ile birlikte, BM güçlerinin görevlerinde önemli değişiklikler olmuş, barış güçleri barışı koruma misyonlarının yanında barış yapma, barışı zorlama ve barışın inşasında görev yapmaya başlamışlardır. Barış güçlerinin Soğuk Savaş sonrası değişen bu görev yapısına en güncel örneklerden biri de Sudan'ın Darfur bölgesinde görevlendirilen UNAMID barış gücüdür. BM Antlaşması'nın VII. Bölümü kapsamında görevlendirilmiş UNAMID barış gücü, barış koruma misyonlarının yerine getirdiği geleneksel faaliyetlerinin yanısıra barış yapma, barışı zorlama ve barışın inşası görevlerini de yerine getirmektedir. Bu çalışmada, öncelikli olarak barış güçleri ile ilgili teorik çerçeve çizilmiş, daha sonra bunun nasıl pratiğe dönüştüğü ve ne ölçüde başarılı olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Her ne kadar geniş yetkiler ile donatılmış ve büyük bir bütçe ayrılmış olsa da, görevlendirilmesinden itibaren geçen 12 yılda, UNAMID amaçlarına hedeflenen ölçüde ulaşamamış, ancak sivillerin korunması ve çatışma sonrası bölgenin stabilize edilmesinde önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
The peacekeeping operations, which were first formed in 1948, carried out the tasks of observing the ceasefire and creating a buffer zone, which were traditional tasks after the wars and conflicts between the states during the Cold War years. The conflicts have changed dimensions and led to humanitarian crises after the Cold War. Thus, there have been significant changes in the tasks of the UN peacekeeping operations and peacekeeping missions have begun to engage in peacemaking, peace enforcement and peace building alongside peacekeeping missions. One of the most recent examples of this shifting is the UNAMID peacekeeping operation deployed in the Darfur region of Sudan which is authorized under Chapter VII of the UN Charter. UNAMID carries out the traditional activities of peacekeeping missions as well as the tasks of peacemaking, peace enforcement and peace building. In this study, firstly the theoretical framework related to peacekeeping operations has been drawn, then it is tried to show how it has turned into practice and to what extent it has been successful. Although authorized with broad powers and a having a large budget, UNAMID did not achieve its objectives to the full extent, but played an important role in protecting civilians and stabilizing the post-conflict region.