Matematik öğretmen adaylarının aritmetik ortalama, mod ve medyan kavramlarına yönelik bilişsel yapılarının incelenmesi
Examining the cognitive structures of prospective mathematics teacher candidates regarding the concepts of arithmetic mean, mode and median
  1. Tez No: 983258
  2. Yazar: HİLAL KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Matematik, Eğitim ve Öğretim, Statistics, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının“aritmetik ortalama”,“mod”ve“medyan”kavramlarına yönelik bilişsel yapılarını incelemektir. Çalışma, İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 167 öğretmen adayıyla yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak kelime ilişkilendirme testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, kategorilere ayrılmış ve frekans tabloları oluşturulmuştur. Daha sonra kesme noktası tekniği kullanılarak her bir kavrama ilişkin kavram ağları oluşturulmuştur. Bulgular, öğretmen adaylarının bu kavramları çoğunlukla işlemsel düzeyde ele aldıklarını; kelimeleri benzerlik, günlük kullanım ve ders içeriklerine göre ilişkilendirdiklerini göstermiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının kavramları bütüncül bir yapı yerine parçalı ve bağımsız biçimde düşündükleri saptanmıştır. Özellikle aritmetik ortalama ile işlem, medyan ile sıralama ve mod ile tekrar arasındaki ilişkilerin daha güçlü şekilde kurulduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, öğretmen adaylarının aritmetik ortalama kavramını çoğunlukla matematiksel işlemlerle ilişkilendirdikleri; buna karşın denge ve eşitleme gibi kavramsal anlamlara yönelik farkındalıklarının sınırlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca mod ve medyan kavramlarının birbirleriyle daha güçlü ilişkilendirildiği, ancak aritmetik ortalama kavramı ile zayıf ilişki kurulduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, bu kavramların öğretiminde kavramlar arası bağlantıların güçlendirilmesi ve bütüncül bir öğretim yaklaşımının benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the cognitive structures of pre-service elementary mathematics teachers regarding the concepts of“arithmetic mean,”“mode,”and“median.”The study was conducted with 167 pre-service teachers studying at a state university located in the Central Anatolia Region. The word association test was used as the data collection tool. The data obtained were analyzed through content analysis, categorized, and frequency tables were generated. Subsequently, concept networks for each concept were constructed using the cut-off point technique.The findings revealed that pre-service teachers generally approached these concepts at a procedural level and associated the words based on similarity, everyday usage, and course content. It was also determined that they tended to perceive the concepts in a fragmented and independent rather than a holistic manner. In particular, stronger associations were found between arithmetic mean and calculation, median and ordering, and mode and repetition. In conclusion, it was determined that pre-service teachers mostly associated the concept of arithmetic mean with mathematical procedures, while their awareness of conceptual meanings such as balance and equalization was limited. Moreover, the concepts of mode and median were found to be more strongly associated with each other, whereas their relationship with the arithmetic mean was relatively weak. Based on the findings, it is recommended that instruction of these concepts should aim to strengthen the connections among them and adopt a more holistic teaching approach.