Türk kamu yönetiminde yönetişim anlayışının yansıması Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi örneği
The reflection of governance approach on Turkish publicadministration: The example of Kırşehir Ahi Evran Üniversity
  1. Tez No: 983307
  2. Yazar: BAYRAM ALİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK İLKE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari personelin, yeni kamu yönetimi (YKY) ve yönetişim anlayışı çerçevesinde uygulanan kamu hizmeti süreçlerine ilişkin değerlendirmelerini ortaya koymaktır. Çalışmada yalnızca bu süreçlerin işleyiş biçimi değil, aynı zamanda kamu yönetimi sistemine ve hizmetlerin sunum kalitesine olan yansımaları da bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Böylelikle hem kurum içi işleyişin güçlü ve zayıf yönleri tespit edilmekte hem de Türkiye'deki kamu yönetimi anlayışının dönüşümüne ilişkin çıkarımlarda bulunulmaktadır. Kuramsal çerçevede, Weberyen bürokrasi modelinin katı hiyerarşik yapısından, esneklik, katılım ve şeffaflık esasına dayalı yönetişim temelli yaklaşımlara geçiş süreci ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Özellikle 1980'li yıllardan itibaren etkisini artıran neoliberal politikaların, kamu yönetimi paradigmalarında meydana getirdiği değişim vurgulanarak, YKY ve yönetişim ekseninde ortaya çıkan yeni teorik yaklaşımlara yer verilmiştir. Bu doğrultuda çalışma, kamu yönetiminin tarihsel gelişim çizgisi ile günümüzdeki uygulama biçimleri arasında bağlantılar kurmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın yöntemsel kısmında, nicel araştırma tekniklerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde görev yapan toplam 444 personele uygulanan anketler aracılığıyla veriler toplanmış, elde edilen bulgular SPSS 27.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde hem betimsel istatistiklerden hem de değişkenler arası ilişkileri ortaya koymaya yönelik yöntemlerden yararlanılmıştır. Böylece katılımcıların yeni kamu yönetimi ve yönetişim odaklı kamu hizmeti anlayışına ilişkin tutumları daha net biçimde ortaya konmuştur. Çalışmanın sonuçları, 2006 yılında kurulan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi özelinde, yeni kamu yönetimi ve yönetişim ilkelerinin uygulama düzeyini değerlendirmektedir. Araştırma bulguları, yönetsel ve idari boyutlarda yaşanan gelişmeleri ortaya koyarken, aynı zamanda kamu hizmetlerinin sunumunda karşılaşılan zorluklara da ışık tutmaktadır. Bu sayede hem üniversite bünyesindeki mevcut durumun analizi yapılmış, hem de Türkiye'deki kamu yönetimi sisteminin dönüşüm sürecine dair somut çıkarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to reveal the evaluations of academic and administrative staff working at Kırşehir Ahi Evran University regarding public service processes implemented within the framework of the new public management (NPM) and governance approach. The study not only examines the functioning of these processes but also addresses their reflections on the public administration system and the quality of service delivery from a holistic perspective. In this way, both the strengths and weaknesses of the internal functioning of the institution are identified, and inferences are made concerning the transformation of public administration in Turkey. Within the theoretical framework, the transition from the rigid hierarchical structure of the Weberian bureaucracy model to governance-based approaches that emphasize flexibility, participation, and transparency is examined in detail. In particular, the changes in public administration paradigms brought about by the increasing influence of neoliberal policies since the 1980s are highlighted, and new theoretical approaches that emerged within the scope of NPM and governance are discussed. Accordingly, the study aims to establish connections between the historical development trajectory of public administration and its current forms of practice. In the methodological part of the research, the survey method, one of the quantitative research techniques, was employed. Data were collected through questionnaires administered to a total of 444 personnel working at Kırşehir Ahi Evran University, and the findings were analyzed using the SPSS 27.0 software package. During the analysis process, both descriptive statistics and methods aimed at revealing the relationships between variables were utilized. In this way, the attitudes of the participants toward the NPM and governance-oriented public service approach were more clearly identified. The results of the study evaluate the level of implementation of NPM and governance principles in the case of Kırşehir Ahi Evran University, which was established in 2006. The findings not only reveal the developments observed at the managerial and administrative levels but also shed light on the challenges encountered in the delivery of public services. Thus, the study provides an analysis of the current situation within the university while also offering concrete insights into the transformation process of the public administration system in Turkey