DC-TMD eksen 1 kullanılarak temporomandibular eklem düzensizlikleri tanısı konulan hastalarda kas ağrısı ile ilgili laboratuvar bulgularının prevelans ve duruma etkisinin eksen 2 ile değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between laboratory findings of muscle pain and the prevalence and severity of temporomandibular disorders diagnosed using DC-TMD axis I, with consideration of axis II
  1. Tez No: 983378
  2. Yazar: MELEK GÜNEL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL TÜMER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Temporomandibular düzensizlik, temporomandibular eklem ve ilişkili yapıları etkileyen; çiğneme kaslarında ve eklem bölgesinde ağrı, ağız açıklığında kısıtlılık ve eklem sesleri gibi semptomlarla karakterize klinik bir durumdur. Bu çalışmanın amacı temporomandibular düzensizlik etiyolojisinde etkili olan faktörlerden ağrı, stres düzeyi, depresyon düzeyi, anksiyete, parafonksiyon ve fonksiyon kısıtlanması gibi DC/TMD anketinin Axis II kısmında yer alan değerlendirme anketleriyle ve laboratuvar bulgularıyla ilişkisini incelemektir. Bu sayede neden olan faktörleri ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Değerlendirmeye alınan hastaların tamamı kadın hastalardan oluşmakta ve DC/TMD Axis I anketleri ve muayene formuyla kas ağrısı tanısı almışlardır. Bu bağlamda, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na 1 Ocak 2023 ile 31 Ağustos 2024 tarihleri arasında TMD şikayetiyle muayene olmak için gelen, ve DC/TMD anketi ile kas ağrısı tanısı almış, kriterlere uygun 100 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Yapılan çalışmada laboratuvar bulguları ile Axis II değerlendirme anketleri arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek için istatistiksel analizler uygulanmıştır. Çenenin fonksiyon kısıtlaması ile progesteron ve parathormon değerleri arasında, östrojen düzeyleri ve anksiyete arasında, D vitamini ve kas ağrısı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorder (TMD) is a clinical condition that affects the temporomandibular joint and associated structures, characterized by symptoms such as pain in the masticatory muscles and joint region, limited mouth opening, and joint sounds. The aim of this study is to investigate the relationship between TMD and factors such as pain, stress level, depression, anxiety, parafunctional habits, and functional limitation—assessed through the Axis II questionnaires of the DC/TMD—as well as laboratory findings, in order to identify and eliminate contributing factors. All participants were female patients diagnosed with muscle pain based on DC/TMD Axis I questionnaires and clinical examination forms. In this context, 100 eligible patients who presented with TMD complaints to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery at the Faculty of Dentistry, Alanya Alaaddin Keykubat University, between January 1, 2023, and August 31, 2024, and were diagnosed with muscle pain according to the DC/TMD, were included in the study. Statistical analyses were conducted to determine whether there were any associations between laboratory findings and Axis II evaluation scores. Significant correlations were found between jaw functional limitation and progesterone and parathyroid hormone levels; between estrogen levels and anxiety; and between vitamin D levels and muscle pain.