Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı ile akciğer rezeksiyonu yapılan oktogenerian yaş grubu hastalarda postoperatif mortaliteyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting postoperative mortality in octogenarian patients undergoing lung resection for non-small cell lung cancer
- Tez No: 983451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VEDAT DOĞRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Erken evre akciğer kanserinde cerrahi tedavi altın standart olarak kabul görmektedir. Artan sağlık hizmetleri, sosyokültürel seviye, sağlık bilinci ve sağlıklı yaşamın toplum tarafından benimsenmesi sonucu ileri yaş hastalarda erken evrede akciğer kanseri saptanmaktadır. Beklenen yaşam kalitesi ve yaşam süresinin artması nedeniyle ileri yaş hastalarda da cerrahi prosedürler uygulanmaktadır. Bu çalışmada, oktogenerian yaş grubu akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda postoperatif mortaliteyi etkileyen faktörleri ve hastaların preoperatif risk değerlendirilmesini amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2010 - Ağustos 2023 tarihleri arasında Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde akciğer rezeksiyonu yapılmış, oktogenerian yaş grubundaki hastalar dahil edilmiştir. Patoloji raporları ve demografik özellikleri retrospektif olarak taranmış ve takip verileri hastane sisteminden elde edilmiştir. Demografik veriler, komorbiditeler, postoperatif komplikasyonlar, operasyon özellikleri ve genel sağkalım süreleri, otuz,doksan günlük mortalite ve genel mortalite sonuçları analiz edilmiştir. Bulgular: İstatiksel analizler sonucunda, mortalite üzerinde bağımsız prediktif faktörler olarak tümör evresi (p = 0.017; HR = 2.81; %95 GA: 1.20–6.57), N2 lenf nodu metastazı varlığı (p = 0.048; HR = 2.98; %95 GA: 1.01–8.80), Clavien-Dindo sınıflaması ≥ III (p = 0.029; HR = 2.89; %95 GA: 1.11–7.51), Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) ≥ 8 (p = 0.016; HR = 3.12; %95 GA: 1.24–7.86), plevra invazyonu (p = 0.001; HR = 3.85; %95 GA: 1.53–9.68), nüks varlığı (p = 0.035; HR = 2.97; %95 GA: 1.08–8.12) ve sistemik nüks gelişimi (p = 0.009; HR = 2.62; %95 GA: 1.28–5.36) belirlenmiştir. Bu bulgular, ilgili faktörlerin sağkalım üzerinde anlamlı ve güçlü birer prognostik belirleyici olduğunu göstermektedir. Sonuç: Oktogenerian yaş grubu akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda tümör evresi, N2 lenf nodu metastazı, yüksek komplikasyon sınıflaması, komorbidite yükü plevra invazyonu ve nüks gelişimi mortalite üzerinde bağımsız ve anlamlı prognostik faktörlerdir. Bu bulgular, preoperatif risk değerlendirmesi ve multidisipliner yönetimin sağkalımı iyileştirmede kritik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Surgical treatment is considered the gold standard for early-stage lung cancer. With advances in healthcare services, increased sociocultural awareness, health consciousness, and the adoption of healthy lifestyles, early-stage lung cancer is increasingly being diagnosed in elderly patients. As life expectancy and quality of life improve, surgical procedures are also being performed in this population. This study aimed to evaluate the factors affecting postoperative mortality and to assess the preoperative risk in octogenarian patients undergoing lung resection. Methods: Patients aged 80 years and older who underwent lung resection between August 2010 and August 2023 at Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital were retrospectively analyzed. Pathology reports and demographic characteristics were reviewed, and follow-up data were retrieved from hospital records. Demographic data, comorbidities, postoperative complications, surgical features, overall survival times, as well as 30-day, 90-day, and overall mortality outcomes were analyzed. Results: Multivariate statistical analyses identified the following as independent predictors of mortality: tumor stage (HR = 2.81; 95% CI: 1.20–6.57; p = 0.017), presence of N2 lymph node metastasis (HR = 2.98; 95% CI: 1.01–8.80; p = 0.048), Clavien-Dindo classification ≥ III (HR = 2.89; 95% CI: 1.11–7.51; p = 0.029), Charlson Comorbidity Index (CCI) ≥ 8 (HR = 3.12; 95% CI: 1.24–7.86; p = 0.016), pleural invasion (HR = 3.85; %95 GA: 1.53–9.68; p = 0.001), presence of recurrence (HR = 2.97; 95% CI: 1.08–8.12; p = 0.035), and systemic recurrence (HR = 2.62; 95% CI: 1.28–5.36; p = 0.009). These findings demonstrate that these factors are significant and strong prognostic indicators for overall survival. Conclusion: In octogenarian patients undergoing lung resection, tumor stage, N2 lymph node metastasis, higher complication classification, comorbidity burden, pleural invasion and recurrence were found to be independent and significant prognostic factors for mortality. These results highlight the critical importance of preoperative risk assessment and multidisciplinary management in improving survival outcomes.