Okul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik stili ile öğretmenlerin iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the servant leadership style of school administrators and teachers quality of work life
- Tez No: 983570
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik stili ile öğretmenlerin iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş olup, Hatay ilinde çeşitli kurumlarda görev yapan öğretmenlerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veriler, Hizmetkâr Liderlik Ölçeği ve İş Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, hizmetkâr liderlik stili ile iş yaşam kalitesi arasında yüksek düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Hizmetkâr liderliğin alt boyutları olan özgecil davranış, empati, adalet, dürüstlük ve alçakgönüllülük, öğretmenlerin iş yaşam kalitesi üzerinde anlamlı yordayıcı değişkenler olarak belirlenmiş toplam regresyonun %65' ini açıkladığı görülmüştür. Özellikle özgecil davranış alt boyutu, iş yaşam kalitesi üzerinde en güçlü etkiye sahiptir. Ek olarak, öğretmenlerin cinsiyet, kıdem, medeni durum, öğrenim durumu ve görev yaptıkları kurum türüne göre iş yaşam kalitesi ve liderlik algılarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar, eğitim ortamlarında insan odaklı liderlik anlayışının öğretmenlerin mesleki doyumu ve yaşam kalitesi açısından kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu kapsamda, hizmetkâr liderlik becerilerinin okul yöneticileri tarafından geliştirilmesi, eğitim örgütlerinin genel verimliliği ve öğretmen refahı açısından önemli katkılar sunabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school administrators' servant leadership style and teachers' quality of work life. The research was conducted using a relational screening model with data collected from teachers working in various institutions in Hatay province. The Servant Leadership Scale and the Work Life Quality Scale were used as data collection tools. Findings revealed a strong and significant positive relationship between servant leadership and teachers' quality of work life. Sub-dimensions such as altruistic behavior, empathy, justice, honesty, and humility were identified as significant predictors of work life quality. Among these, altruistic behavior had the highest predictive power. Furthermore, no significant differences were found in teachers' perceptions of leadership or quality of work life based on gender, seniority, marital status, educational background, or institutional setting. These results emphasize the importance of adopting a human-centered leadership approach in educational settings. Developing servant leadership competencies among school administrators can contribute significantly to improving both the professional satisfaction and overall well-being of teachers, thereby enhancing organizational effectiveness in schools.