Birden fazla çift sayıda çiftyay-kütle sistemi ile birbirine bağlı iki ankastre çubuğun boyuna titreşimleri
Longitudinal vibrations of rods coupled by several double spring-mass systems
- Tez No: 98406
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN GÜRGÖZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
BİRDEN FAZLA SAYIDA ÇİFT YAY-KUTLE SİSTEMİ İLE BİRBİRİNE BAĞLI İKİ ANKASTRE ÇUBUĞUN BOYUNA TİTREŞİMLERİ ÖZET Günümüzden yaklaşık 400 yıl önce başlayan bilimsel keşiflerle, doğa olaylarının fiziksel ve matematiksel açıklamaları insanların dikkatine sunulmuştur ve sunulmaya devam edilmektedir. Bir başka deyişle insanoğlunun, doğa olaylarının ve bunların bir alt kümesi olan mekanik sistemlerin işleyişindeki teorik zemine olan merakı ilk günkü canlılığım korumaktadır. Fakat, eski ile bugün arasındaki tek fark, 3-4 asır önce tabiatın düzenindeki temel prensiplerin ortaya çıkartılmış olmasına karşılık, bugün, sistemler arası iüşkinin en detay seviyede inceleniyor olmasıdır. Ayrıca, yapılan her çalışma, benzer sistemlerin çözümüne kapı aralamakta ve yeni çalışmaların yapılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu tezde ele alman özel sistemle ilgili çalışmalar, yukarıda bahsedilen gerçeğin bir parçasıdır. 1995' te, S. Kukla ve birkaç arkadaşının yapmış olduğu, ötelelenebilen yaylarla birbirine bağlanmış iki ankastre çubuğun boyuna titreşim hareketinin Green fonksiyonu yardımıyla inceleyen çok ilginç bir çalışma, bu tezde ele alman sisteme temel teşkil etmiştir. Tezde, birden fazla sayıda çift yay-kütie sistemi ile birbirine bağlanmış, uçlarında kütle taşıyan ankastre iki elastik çubuğun oluşturduğu kombine sistemin boyuna titreşim hareketleri incelenmiştir. Burada asıl amaç, söz konusu sistemin doğal frekanslarının bulunmasına imkan veren bir genel formülasyonun elde edilmesidir. Bu bağlamda, kombine sistemin, tek çift yay-kütle sistemi içermesi durumuna ilişkin sınır değer problemi çözümü ve Green fonksiyonu metodu ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış, gözlemlenen ümit verici sonuçların verdiği cesaretle, Green fonksiyonu yardımıyla çıkartılan formülasyon, birden fazla çift yay-kütle sistemi olması durumu için genelleştirilmiştir. İki tane çift yay-kütle sistemi bulunması özel hali için yapılan incelemeler sonucu, çıkartılan genel formülasyonun mükemmel işlediği gözlemlenmiştir. Bunların yanısıra tez kapsamında, Green fonksiyonuna ait yüzeysel bilgi verilmiş ve birkaç fiziksel özelliğinden bahsedilmiştir. Ayrıca, konuyla ilgili yapılacak araştırmalarda, araştırmacılara kaynak oluşturması açısından ve literatürde bulunmasında fayda görüldüğünden dolayı n=5 haline ilişkin boyutsuz frekans katsayıları da verilmiştir. vıu
Özet (Çeviri)
LONGITUDINAL VIBRATIONS OF RODS COUPLED BY SEVERAL DOUBLE SPRING-MASS SYSTEMS SUMMARY The mathematical and the physical explanations of the natural phenomenon have been and still are being presented to the attention of mankind by the help of scientific discoveries for about 400 years. In other words, human being's interest to the theoretical bases of process of natural phenomenon and working of the mechanical systems is still as lively as it was in the past. But the only difference between the past and the present is that while the basic principles in the order of nature were obtained 3-4 centuries ago, today, the interactions among various systems are investigated in great detail. Furthermore, every study carried out gives the inspiration for the solution to similar systems and also lays the foundations of new studies. The study, interested in a special system dealt with in this thesis, is a part of above mentioned fact. In 1995, an interesting study[10], published by Kukla et al. on the problem of the natural longitudinal vibrations of two rods coupled by many translational springs where the Green's function method was employed, constitutes the motivation behind this thesis. This thesis is concerned with longitudinal vibrations of a system consisting of two clamped-free rods carrying tip masses to which several double spring-mass systems are attached across the span. The main purpose in the study is to derive a formulation used for obtaining the natural frequencies of the system. Therefore, the boundary value problem solution of the differential equations, which govern the described system having one double spring-mass systems, is derived. Then, another formulation is also derived via Green's function for the same system and results, obtained from these two different methods, are compared. Motivated by the excellent observations, the formulation, derived via Green's function, is generaliaed for the case of several double spring-mass systems. As a result of investigations for the special case of two double spring-mass systems(n=2), it was observed that the generalized formulation performs perfectly. In addition, an elementary information associated with Green's function is presented and a few physical properties of it are mentioned. Furthermore, the dimensionless frequency coefficients related to the special case of n=5 are given in order that they will shed light for die researchers who may investigate similar systems and contribute to the literature. IX