Çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersinde REACT stratejisiyle yürütülen öğretimin 8. sınıf öğrencilerinin çevre bilinci düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of the REACT strategy-based instruction in environmental education and climate change on eighth-grade students' environmental awareness
- Tez No: 984239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN CANDAN HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği dersi Küresel İklim Değişikliği ünitesinde REACT stratejisi temelli yürütülen öğretimin 8. sınıf öğrencilerinin çevre bilinci düzeylerine etkisini incelemek ve uygulama sürecine dair öğrenci görüşlerini analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma yöntem türlerinden eş zamanlı iç içe geçmiş desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutu ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle; nitel boyutu ise bütüncül tek durum deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde yürütülmüştür. Çalışma grubu ise Batı Karadeniz'de yer alan bir ilin ilçesinde bulunan devlet ortaokulunun 8. sınıflarından amaçlı örneklem ile belirlenen 35 öğrenciden oluşmaktadır. Altı hafta sürecinde toplam 12 ders saati süren uygulamada nicel veriler Çevre Bilinci Ölçeği (ÇBÖ) ile toplanırken; uygulamanın etkililiğini derinlemesine irdelemek amacıyla nitel veriler Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (YYGF) ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, REACT stratejisi temelli öğretimin uygulandığı deney grubu ile mevcut öğretim süreci uygulanan kontrol grubu arasında, ÇBÖ son test puanlarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu farklılık ÇBÖ'nün çevre bilgisi, çevreye karşı tutum ve davranış boyutlarının tamamında gözlemlenmiştir. Elde edilen bu nicel bulgular, REACT stratejisinin mevcut öğretim programına kıyasla öğrencilerin çevre bilinci düzeylerini artırmada anlamlı derecede daha etkili olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular ise, öğrencilerin çevresel algılarının ve küresel iklim değişikliği odaklı görüşlerinin daha kapsamlı hale geldiğini göstermiştir. Bu durum, REACT stratejisinin yalnızca bilişsel kazanımlarla kalmayıp, öğrencilere duyuşsal alanlarda da bütüncül ve etkili bir öğretim sunduğunu göstermiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan hareketle, öğretim programlarının REACT stratejisi gibi öğrenci merkezli yaklaşımları içerecek şekilde yeniden kurgulanması; REACT stratejisi temelli öğretimin farklı ders ve konulara uyarlanması; benzer araştırmaların daha geniş örneklem gruplarıyla ve farklı kurumlarda yapılması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of instruction based on the REACT strategy within the“Global Climate Change”unit of the Environmental Education and Climate Change course on eighth-grade students' environmental awareness, as well as to analyze students' views regarding the implementation process. A concurrent embedded mixed-methods design was employed. The quantitative dimension of the study was carried out using a quasi-experimental pretest-posttest control group design, while the qualitative dimension was conducted through a holistic single-case design. The study group consisted of 35 eighth-grade students selected through purposeful sampling from a public middle school located in a district of a province in the Western Black Sea region during the second semester of the 2023-2024 academic year. Over a six-week period, totaling twelve class hours, quantitative data were collected using the Environmental Awareness Scale (EAS), whereas qualitative data were gathered through a Semi-Structured Interview Form (SSIF) to explore the effectiveness of the implementation in greater depth. The findings revealed statistically significant differences in favor of the experimental group-who received REACT-based instruction between the experimental and control groups in the posttest scores of the EAS. This difference was observed across all dimensions of the scale, including environmental knowledge, attitudes toward the environment, and environmental behaviors. These quantitative results indicate that the REACT strategy is significantly more effective than the existing instructional approach in enhancing students' environmental awareness. The qualitative findings further showed that students developed more comprehensive environmental perceptions and more informed views related to global climate change. This suggests that the REACT strategy provides a holistic and effective instructional process that supports not only cognitive but also affective learning outcomes. Based on the results of the study, it is recommended that instructional programs be redesigned to incorporate student-centered approaches such as the REACT strategy; that REACT-based instruction be adapted to different courses and topics; and that similar research be conducted with larger sample groups and in various educational settings.