Kastamonu işgücü piyasasında istihdam ve aşırı eğitim olgusunun incelenmesi
Examination of employment and overeducation in Kastamonu labor market
  1. Tez No: 984240
  2. Yazar: CİHAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hizmet sektöründe çalışanların eğitim düzeyleriyle iş yerindeki konumlarının aşırı eğitimlilik olgusu bağlamında ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Yaptıkları iş ile uyumsuz eşleşen hizmet sektörü çalışanlarının eğitim yaşantıları ve iş arama deneyimleri ile birlikte çalıştıkları işleri aldıkları eğitim ekseninde değerlendirdikleri çalışma örgün eğitimi en az lisans düzeyinde tamamlamış kişilerin katılımcı olarak seçildiği örnekleme sahiptir. Olgu bilim yönteminin kullanıldığı çalışmada kartopu ve yargısal örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Alt amaçlara göre oluşturulan temalar başlığında veri toplama aracı olan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen bulguların kripto durumdan kurtulması sağlanarak yorumlanmıştır. Aşırı eğitimli bireylerin istihdam durumları, aldıkları eğitim perspektifinde değerlendirildiğinde aldıkları ücret, çalışma koşulları, iş değiştirme istekleri beklentilerinin altında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the educational levels of service sector employees and their positions in the workplace in the context of the phenomenon of overeducation. The study, which evaluates the educational experiences and job search experiences of service sector employees who are mismatched with the work they do, as well as the jobs they work in terms of the education they receive, has a sample in which people who have completed formal education at least at the undergraduate level are selected as participants. Snowball and judgmental sampling techniques were utilized in the study in which the phenomenology method was used. Under the heading of themes created according to the sub-objectives, the findings obtained from the semi-structured interview form, which is a data collection tool, were interpreted by getting rid of the cryptic situation. When the employment status of over-educated individuals is evaluated in the perspective of the education they received, it is concluded that the wages, working conditions, and their willingness to change jobs are below their expectations.