8. sınıf İngilizce ders kitaplarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği temelinde karşılaştırmalı analizi (Türkiye, İran ve Almanya örneği)
Comparative analysis of 8th grade English textbooks based on gender inequality (Sample of Turkey, Iran and Germany)
  1. Tez No: 984241
  2. Yazar: YASEMİN KARABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN TUNAY KAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında Türkiye, İran ve Almanya'da okutulan 8.sınıf İngilizce ders kitapları toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı Türkiye, İran ve Almanya 8.sınıf İngilizce ders kitaplarında cinsiyet temsillerini cinsiyet eşitsizliği temelinde karşılaştırmalı olarak analiz ederek toplumsal cinsiyet kalıp yargıları, cinsiyetçi görsellerin ve ifadelerin var olması halinde eşitsizliğe sebep olan etkenleri vurgulayarak betimleme yapmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ile ders kitapları Helvacıoğlu (1996), Arslan (2000), Sivaslıgil (2006), Mustapha (2012) ve Akın (2023)'ın çalışmalarından yola çıkılarak araştırmacı tarafından oluşturulan kategoriler kullanılarak analiz edilmiştir. Cinsiyetlerin görsellerde ve metinlerde yer alma oranı, cinsiyetlere atfedilen aile rolleri ve sorumlulukları, cinsiyetlerin yaptıkları ev içi aktiviteler, cinsiyetlere atfedilen meslekler, cinsiyetlerin boş zaman aktiviteleri, cinsiyetleri betimlemek için kullanılan sıfatlar, cinsiyetlerin bulundukları mekanlara göre dağılımı ve cinsiyetlerin birlikte resmedildiği nesnelere göre dağılımı analizde kullanılan kategorilerdir. Çalışma sonucunda incelenen ders kitaplarının tümünde görsel ve metinlerde erkek temsilinin fazla olduğu, aile rollerinde kadınlara daha fazla yer verildiği, erkeklerin kadınlardan daha fazla sıfatla nitelendiği, İran ders kitabında kadınların ev içi aktiviteler, meslekler, boş zaman aktiviteleri, bulundukları alanlar ve birlikte resmedildikleri nesneler olmak üzere temsillerde erkeklere oranla oldukça sınırlı temsil edildikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 8th grade English textbooks taught in Turkey, Iran and Germany in the 2024-2025 academic year are analyzed comparatively in the context of gender inequality. The aim of the study is to comparatively analyze gender representations in 8th grade English textbooks in Turkey, Iran and Germany on the basis of gender inequality and to describe the factors that cause inequality in the presence of gender stereotypes, sexist visuals and expressions. In this study, the textbooks are analyzed using the categories created by the researcher based on the studies of Helvacıoğlu (1996), Arslan (2000), Sivaslıgil (2006), Mustapha (2012) and Akın (2023) using document analysis, one of the qualitative research methods. The categories used in the analysis are the rate of gender representation in visuals and texts, family roles and responsibilities attributed to genders, domestic activities performed by genders, occupations attributed to genders, leisure activities of genders, adjectives used to describe genders, distribution of genders according to the areas they are located in, and distribution of genders according to the objects they are depicted together. As a result of the study, in all the analyzed textbooks, it was determined that male representation is high in visuals and texts, women are given more space in family roles, men are described with more adjectives than women, and women are represented quite limitedly compared to men in representations such as domestic activities, occupations, leisure activities, areas they are located in, and objects they are depicted together in Iranian textbooks.