Konuşma sesi bozukluğunun 5-7 yaş arası çocukların sözel akıcılık becerilerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of speech sound impairment on verbal fluency skills of 5-7 year old children
- Tez No: 984379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
5–7 yaş arası çocuklarda Konuşma Sesi Bozukluğu'nun (KSB) sözel akıcılık becerileri üzerindeki etkisini yaş ve cinsiyet değişkenleri bağlamında incelenip ve bu performansları tipik gelişim gösteren akranlarıyla karşılaştırılmıştır. Tarama modeli temelinde yürütülen çalışmaya, 19'u KSB tanısı olan, 20'si KSB tanısı olmayan olmak toplam 39 çocuk katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sesletim ve Sesbilgisi Testi (SST), Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) ve sözel akıcılık ölçümleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında Ki-Kare, Mann-Whitney U, Independent t-testi ve Kruskal-Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Çalışma bulguları, KSB tanılı çocukların sözel akıcılık performanslarının tipik gelişim gösteren çocuklara kıyasla anlamlı düzeyde düşük olduğunu ortaya koymuştur. Kruskal-Wallis testi sonucunda yaş arttıkça toplam kelime üretiminin anlamlı şekilde yükseldiği belirlenmiştir (p < .05). Mann-Whitney U testine göre, KSB grubundaki çocuklar özellikle fonemik akıcılık görevlerinde daha düşük performans sergilemiştir (p = .036).“S”fonemi (p = .027) ve“eylem”kategorisinde (p = .003) belirgin farklar gözlenmiştir. Cinsiyetin sözel akıcılık performansı üzerindeki etkisi de istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p > .05). Bu bulgular, KSB'nin yalnızca artikülasyon becerilerini değil, aynı zamanda yürütücü işlevler ve sözel üretim stratejileri gibi bilişsel süreçleri de olumsuz etkilediğini desteklemektedir. Yaşla birlikte semantik ve fonemik sözel akıcılıkta gözlenen gelişim, dilin yalnızca yapısal değil, aynı zamanda işlemleme yönünün de olgunlaştığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, erken müdahale ve çok boyutlu değerlendirme yaklaşımlarının gerekliliğine dikkat çekmektedir. KSB tanısı alan çocuklarda sözel akıcılık becerilerinin değerlendirme süreçlerine dâhil edilmesi, daha bütüncül ve etkili terapi planlarının oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of Speech Sound Disorder (SSD) on verbal fluency skills in children aged 5 to 7, in relation to age and gender variables, and to compare their performance with that of typically developing peers. The study was conducted using a survey model and included a total of 39 children, 19 diagnosed with SSD and 20 without the diagnosis. Data collection tools included the Articulation and Phonology Test (SST), the Turkish Early Language Development Test (TEDIL), and various verbal fluency tasks. The collected data were analyzed using the SPSS software, employing Chi Square, Mann-Whitney U, Independent t-test, and Kruskal-Wallis tests. The findings revealed that children diagnosed with SSD had significantly lower verbal fluency performance compared to their typically developing peers. According to the Kruskal Wallis test, total word production increased significantly with age (p < .05). The Mann Whitney U test indicated that children in the SSD group performed particularly poorly in phonemic fluency tasks (p = .036). Significant differences were also observed in the production of the phoneme“S”(p = .027) and in the“action”category (p = .003). The effect of gender on verbal fluency performance was not found to be statistically significant (p > .05).These findings support the notion that SSD negatively affects not only articulation skills but also cognitive processes such as executive functions and verbal production strategies. The observed age-related development in semantic and phonemic verbal fluency indicates that language maturation involves both structural and processing components. The results underscore the importance of early intervention and multidimensional assessment approaches. Including verbal fluency evaluations in the assessment process of children diagnosed with SSD can contribute to the development of more comprehensive and effective therapy plans.