Sürdürülebilir yerleşim dokusu tasarım parametrelerinin BIM aracılığıyla incelenmesine yönelik bir model önerisi: Birgi yerleşim dokusu örneği
Development of a BIM-based analytical framework for assessing sustainable design parameters in urban fabric: The birgi settlement case study
  1. Tez No: 984452
  2. Yazar: ESRA GÖZDE TALU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTINOLUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Geçmişten günümüze gerçekleşen hızlı yapılaşma ve plansız şehirleşmeye bağlı olarak gelişen yerleşim alanlarının, enerji tüketim miktarlarındaki payı oldukça büyüktür. Son yıllarda bu payın gittikçe arttığı dikkate alındığında, sürdürülebilir çevrelerin oluşturulması ve enerji verimli tasarıma yönelik yaklaşımların uygulanması gittikçe önem kazanmaktadır. Diğer yandan yapım sektöründe yıllardır kullanılan geleneksel yöntemlerin aksine, BIM kavramı, sağladığı yenilikler ve kolaylıklar ile benimsenmekte, enerji etkin ve sürdürülebilir tasarıma yönelik yaklaşımların, uygulanabilirliği bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında, mevcut yerleşim dokularında sürdürülebilirliğin ve enerji verimliliğinin sağlanmasında etkili olan tasarım parametreleri, son yıllarda gittikçe önem kazanan BIM kavramı özelinden değerlendirilmiştir. Revit Architecture programının eklentisi Insight 360 ve Green Building Studio aracılığı ile analizler yapılmıştır. Alınan analiz sonuçlarındaki yıllık enerji tüketim miktarı, CO2 salınımları gibi sayısal veriler grafikler ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Tasarım parametreleri içerisinde en düşük enerji tüketimini sağlayan optimum değerler belirlenmiştir. Bu değerler doğrultusunda önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; çalışmanın birinci bölümünde, problemin belirlenmesi, araştırmanın amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları, kapsamı, yöntem ve tekniği anlatılmış, sürdürülebilir yerleşim dokuları ve BIM arasındaki ilişkinin önemine değinilmiştir. İkinci bölümünde, sürdürülebilirlik ve BIM kavramı üzerinde durulmuş, bu konudaki genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde, yerleşim dokularının tasarımında enerji verimliliğine etki eden tasarım parametreleri detaylı olarak anlatılmıştır. Dördüncü bölümünde, mevcut bir yerleşme dokusunda yer alan referans bir bina üzerinden enerji analizleri yapılarak yıllık enerji tüketim miktarları hesaplanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar Insight 360 eklentisinden alınan grafikler üzerinden karşılaştırılmalı olarak değerlendirilerek tasarım parametrelerinin sürdürülebilir yerleşim dokusu tasarımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Beşinci bölümünde ise, elde edilen bulgular ve değerlendirmelerle buna bağlı ortaya çıkan sonuçlara yer verilmiştir. Sonuçlara göre, referans yerleşim dokusu ve binalar üzerinde yapılan en uygun kombinasyonlarla geliştirilen yerleşim alternatiflerinde mevcut yerleşimlere kıyasla bina kabuğu ve güneş kontrol sistemi olarak kabul edilen avlu duvarlarının entegrasyonuyla toplam enerji tüketiminde %7,8 oranına kadar düşüş sağlanarak referans yerleşim dokusunun iyileştirilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The share of the settlement areas that due to the rapid construction and unplanned urbanization that have occurred from the past to the present in the amount of energy consumption is quite large. This share has been increasing in recent years, the creation of sustainable environments and the application of energy efficient design approaches are becoming increasingly important. On the other hand, unlike the traditional methods used in the construction sector for years, the BIM concept is adopted with the innovations and conveniences through applicability of energy efficient and sustainable design approaches. Within the scope of this study, the design parameters that are effective in ensuring sustainability and energy efficiency of existing residential structures have been evaluated in accordance with the concept of BIM, which has become increasingly important in recent years. Analyses were carried out using Insight 360 and Green Building Studio, which are add-ons of Revit Architecture program. He annual energy consumption and CO₂ emissions obtained from the analysis results were evaluated through graphical comparisons. Optimal values that ensure the lowest energy consumption among the design parameters were identified. Based on these values, a set of recommendations has been developed. For this purpose; In the first part of the study, Deciphering the problem, the purpose, importance, assumptions, limitations, scope, method and technique of the research were explained and the importance of the relationship between sustainable settlement structures and BIM was mentioned. In the second part, the concept of sustainability and BIM are focused on, and general information on this topic is included. In the third part, the design parameters affecting energy efficiency in the design of residential structures are described in detail. In the fourth part, annual energy consumption amounts were calculated by conducting energy analyses on a reference building located in an existing residential structure. The results obtained were evaluated comparably on the graphs taken from the Insight 360 plug-in and the effects of design parameters on sustainable settlement texture design were examined. In the fifth part, the findings and evaluations obtained and the related results are included. According to the results, the reference layout texture can be improved by providing a reduction of up to 7.8% in total energy consumption by integrating the courtyard walls, which are considered to be the building shell and solar control system compared to the existing settlements in settlement alternatives developed with the most appropriate combinations made on the reference layout texture and buildings.