From Gamergate to Trump's America: How anti-DEI backlash weaponized gaming's culture wars
Gamergate'den Trump'ın Amerikasına: DEI karşıtı tepkinin oyun kültür savaşlarını silahlaştırması
- Tez No: 984795
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, oyun topluluklarında DEI'ye (Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık) karşı tepkinin, Gamergate (2014–2016) gibi yerel taciz kampanyalarından, Trump'ın ikinci başkanlık döneminde araçsallaştırılan sistematik bir kültür savaşına nasıl dönüştüğünü incelemektedir. Platform dinamikleri, federal politikalar ve sektör uygulamalarını kapsayan karma yöntemli analiz, tepkisel hareketlerin nostalji, algoritmalar ve politik retorik üzerinden kapsayıcılığı ideolojik bir müdahale olarak çerçevelediğini göstermektedir. Assassin's Creed: Shadows, The Last of Us Part II ve Sweet Baby Inc. gibi vaka incelemeleri, yaratıcı tercihlerin partizan gündemler olarak yeniden kurgulandığını, Steam ve YouTube gibi platformların ise bu çerçeveleri yayarak kitleleri radikalleştirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, DEI karşıtlığının organik bir tepki değil, deregülasyon, 2025 tarihli 14151 sayılı Başkanlık Kararnamesi gibi federal girişimler ve göstermelik sektör uygulamalarıyla mümkün olan mühendislik ürünü bir süreç olduğunu savunmaktadır. Buna karşılık Baldur's Gate 3 gibi örnekler, kapsayıcılığın oyun anlatısına ve oynanışına bütünleştirildiğinde ticari başarı sağlayabileceğini göstermektedir. Ayrıca r/KotakuInAction'daki yedi yüksek etkileşimli başlığın analizi, Reddit söyleminin Trumpçı ve aşırı sağ kalıpları; meşruiyeti reddetme, komplo düşüncesi, insanlıktan çıkarma ve medyaya güvensizlik üzerinden yeniden ürettiğini ortaya koymaktadır. Tez, oyun alanını kültür savaşlarının bir cephesi olmaktan çıkarıp çeşitliliğin sanatsal ve ticari yeniliği beslediği bir alana dönüştürmek için politika reformu, platformların hesap verebilirliği ve sistemsel eşitlik yönünde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how anti-DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) backlash in gaming evolved from localized harassment campaigns like Gamergate (2014–2016) into a systemic culture war weaponized under the second Trump administration. Using a mixed-methods analysis of platform dynamics, federal policy, and industry practices, the study shows how reactionary movements leverage nostalgia, algorithms, and political rhetoric to frame inclusivity as ideological intrusion. Case studies such as Assassin's Creed: Shadows, The Last of Us Part II, and Sweet Baby Inc. illustrate how creative choices are reframed as partisan agendas, while platforms like Steam, YouTube, and Twitter/X amplify this framing to radicalize audiences. Quantitative data (e.g., SteamDB review-bombing, YouTube engagement) and qualitative discourse analysis reveal mechanisms embedding extremism into gaming infrastructure, including identity fusion, cultural capital, and corporate complicity. The thesis argues that DEI backlash is engineered rather than organic, enabled by deregulation, federal actions like Executive Order 14151 (2025), and tokenistic industry practices. Conversely, titles such as Baldur's Gate 3 show that inclusivity can drive commercial success when integrated into gameplay and narrative. The study also analyzes seven high-traffic r/KotakuInAction threads, demonstrating how Reddit discourse reproduces Trumpist and alt-right frames through delegitimization, conspiracism, dehumanization, and media distrust. It concludes with recommendations for policy reform, platform accountability, and systemic equity to transform gaming from a culture-war battleground into a space where diversity fosters artistic and commercial innovation.