A bathymetric and seismic investigation of submarine landslides in the southwestern black sea
Güneybatı karadeniz'dekı denizaltı heyelanlarının batimetrik ve sismik incelemesi
- Tez No: 984804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
Özet
Denizaltı heyelanları, deniz tabanını şekillendiren önemli jeolojik süreçlerden biridir ve denizel ortamlarda ciddi tehlikelere yol açabilir. Bu çalışma, Son Buzul Maksimumu'ndan bu yana Güneybatı Karadeniz'de meydana gelen denizaltı heyelanlarını yüksek çözünürlüklü batimetri ve CHIRP sismik verileri analiz ederek, morfolojik özelliklerini, hareket türlerini, oluşum mekanizmalarını ve olası sonuçlarını anlamayı amaçlamaktadır. Analizler sonucunda, en az üç farklı denizaltı heyelanı tanımlanmıştır. Kuzey Denizaltı Heyelanı ve Güney Denizaltı Heyelanı, dönel, yamaca bağlı ve öne doğru gelişen heyelanlar olarak yorumlanmıştır. Güney bölgesinde gözlenen ek scarplar, birden fazla yamaç göçmesi olabileceğini ve bu alanın karmaşık bir heyelan sisteminin parçası olabileceğini göstermektedir. Kanyon ve sırt bölgesinde yer alan Derin Denizaltı Heyelanı ise moloz akıntısı, kopmalı tip ve öne doğru sınırlı bir heyelan olarak sınıflandırılmıştır. Morfolojik ve sismik veriler, Kuzey Denizaltı Heyelanı ile Güney Denizaltı Heyelanı'nın eşzamanlı meydana geldiğini, Derin Denizaltı Heyelanı'nın ise daha yeni olduğunu göstermektedir. Gaz birikimi birincil tetikleyici olarak değerlendirilmiştir. Hızlı sedimantasyon ve bölgesel sismik aktivite ise ikincil tetikleyciler olarak değerlendirilmiştir. Heyelanların büyüklüğü ve hacmi göz önüne alındığında, tsunami üretme kapasitesine sahip oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Submarine landslides are one of the important geological processes that shape the seafloor and can cause significant hazards in marine environments. This study investigates submarine landslides in the southwestern Black Sea since the Last Glacial Maximum by analyzing high-resolution bathymetric and CHIRP seismic data to understand their morphological characteristics, movement types, formation mechanisms, and possible consequences. The analysis identified at least three different submarine landslides. The Northern Submarine Landslide and Southern Submarine Landslides are interpreted as rotational, slope-attached, and frontally emergent landslides. Additional scarps observed in the southern zone suggest the presence of multiple slope failures, indicating that it may be part of a complex landslide system. The Deeper Submarine Landslide, located in the canyon and ridge region, is classified as a debris flow, detachment-type, and frontally confined landslide. Morphological and seismic evidence suggest that the Northern and Southern Submarine Landslides occurred simultaneously, while the Deeper Submarine Landslide formed more recently. Gas accumulation is considered the primary triggering mechanism, while rapid sedimentation and regional seismic activities are regarded as secondary triggers. Considering the size and volume, these landslides are considered to have the capacity to generate tsunamis.