Türkiye'de dijitalleşme ve kamu bürokrasisine etkileri
Digitalization in Türkiye and its effects on public bureaucracy
- Tez No: 984856
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye kamu bürokrasisinin tarihsel gelişiminden günümüze uzanan dönüşümünü ele alarak özellikle dijitalleşmenin kamu yönetimindeki verimlilik, şeffaflık ve hizmet kalitesi üzerindeki etkilerini bütüncül bir çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır. Kuramsal tartışmalar, Weberyen bürokrasi modelinin yapısal sınırlılıkları, güncel yönetişim yaklaşımları ve yeni kamu işletmeciliği anlayışı temelinde ele alınmış; bürokrasinin işlevsel sorunları ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca Türkiye'de son yıllarda hızlanan dijital dönüşüm politikaları, e-Devlet uygulamaları, hizmet otomasyonu ve dijital kamu yönetimi süreçlerinin kurumsal kapasite üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın sorunsalını, Türkiye kamu bürokrasisinde dijitalleşmenin yapısal sorunları ne ölçüde azaltabildiği ve kamu hizmetlerinde etkinlik ile hesap verebilirliğe nasıl katkı sunduğu oluşturmaktadır. Bu kapsamda nitel analiz yöntemi kullanılmış; literatür taraması, resmi rapor incelemeleri ve karşılaştırmalı değerlendirmeler aracılığıyla çok yönlü bir çözümleme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, dijitalleşmenin işlem maliyetlerini azalttığını, hizmetlere erişimi hızlandırdığını ve yönetsel verimliliği artırdığını göstermektedir. Bununla birlikte dijital altyapı eşitsizlikleri, kurumsal uyum sorunları ve insan kaynağının dijital yeterlilik eksiklikleri, dönüşümün etkisini sınırlayan kritik faktörler olarak öne çıkmıştır. Çalışmada ayrıca politika önerileri sunularak, dijital kamu yönetiminin sürdürülebilir hale gelmesi için kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bulgular, dijitalleşmenin kamu hizmetlerinde erişilebilirliği artırdığını, işlem sürelerini azalttığını ve şeffaflığı güçlendirdiğini göstermektedir; ancak kurumlar arası koordinasyon, veri güvenliği, dijital eşitsizlik ve insan kaynağı kapasitesi gibi sorunların devam ettiği saptanmıştır. Çalışmada ayrıca Bilal Eryılmaz ve Candan'ın (2023) bulguları ile benzerlikler ve farklılıklar karşılaştırılmıştır. Son olarak, kamu yöneticilerine, uygulayıcılara ve bu alanda araştırma yapacak akademisyenlere yönelik politika önerileri geliştirilmiştir. Araştırma, Türkiye'de dijital kamu yönetiminin mevcut durumuna ilişkin kapsamlı bir değerlendirme sunarak literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of the Turkish public bureaucracy from its historical development to the present day, specifically examining the impact of digitalization on efficiency, transparency, and service quality in public administration within a holistic framework. Theoretical discussions are addressed based on the structural limitations of the Weberian bureaucracy model, current governance approaches, and the new public management approach, and the functional problems of the bureaucracy are analyzed in detail. The study also evaluates the impacts of digital transformation policies, e-Government applications, service automation, and digital public administration processes, which have accelerated in Turkey in recent years, on institutional capacity. The research question addresses the extent to which digitalization in the Turkish public bureaucracy can alleviate structural problems and contribute to the effectiveness and accountability of public services. In this context, a qualitative analysis method was employed, and a multifaceted analysis was conducted through literature review, official report reviews, and comparative assessments. The findings demonstrate that digitalization reduces transaction costs, accelerates access to services, and increases administrative efficiency. However, digital infrastructure inequalities, institutional alignment issues, and human resource digital competence deficiencies emerged as critical factors limiting the impact of the transformation. The study also offered policy recommendations, emphasizing the need to strengthen institutional capacity to ensure the sustainability of digital public administration. The findings indicate that digitalization increases accessibility to public services, reduces processing times, and enhances transparency; however, challenges such as inter-institutional coordination, data security, digital inequality, and human resource capacity persist. The study also compared similarities and differences with the findings of Bilal Eryılmaz and Candan (2023). Finally, policy recommendations were developed for public administrators, practitioners, and academics conducting research in this field. The study makes a significant contribution to the literature by providing a comprehensive assessment of the current state of digital public administration in Turkey.