Doğumun tıbbileştirilmesi: Kadınların sezaryen doğum tercih nedenleri, algıları ve deneyimleri
Medicalization of childbirth: Women's reasons for preferring cesarean birth, their perceptions and experiences
- Tez No: 984860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRA ASSADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaşayan kadınların doğuma ilişkin algıları, deneyimleri ve sezaryen doğumu tercih etme nedenleri anlamak amaçlanmaktadır. Kadınların doğum süreci yalnızca fizyolojik değil; aynı zamanda psikolojik, sosyal ve kültürel açıdan çok katmanlı anlamlar barındırmaktadır. Son yıllarda sezaryen doğum oranlarındaki artış, bu tercihin arkasındaki bireysel, yapısal ve tıbbi dinamiklerin anlaşılmasını zorunlu hâle getirmektedir. Bu çerçevede, kadınların doğum biçimine ilişkin karar sürecini anlamak, hem sağlık hizmetlerinin toplumsal boyutlarını değerlendirmek hem de kadınların bu sürece nasıl konumlandıklarını ortaya koymak açısından önemlidir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, katılımcılara amaçlı örnekleme tekniğiyle ulaşılmıştır. Araştırma, İstanbul'da yaşayan ve sezaryen doğum yapmış ya da planlayan 24 kadınla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracığıyla toplanmıştır. Araştırmanın bulgularında doğumun planlanabilirliği, vajinal doğumla ilgili ağrı kaygısı, güvenlik algısı, önceki doğum deneyimleri, sağlık profesyonellerinin yönlendirmeleri ve sosyoekonomik faktörlerin karar sürecindeki rolü yer alınmaktadır. Ayrıca sezaryen doğumun kadınların psikososyal sağlığına etkileri; fiziksel iyileşme süreci, annelik kimliğine geçişte yaşanan zorluklar ve anne-bebek bağlanmasına dair deneyimler üzerinden incelenmektedir. Bu çalışma, kadınların doğum tercihlerinin hem rasyonel gerekçelere hem de kültürel kimliklerine ve deneyimsel geçmişlerine dayandığını ortaya koymakta; doğum sürecine yönelik birey odaklı ve psikososyal destekleyici sağlık politikalarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the perceptions, experiences, and motivations behind cesarean birth preferences among women living in Turkey. The childbirth process carries not only physiological but also deeply layered psychological, social, and cultural meanings for women. The recent rise in cesarean delivery rates necessitates a closer examination of the individual, structural, and medical dynamics influencing this choice. In this context, exploring women's decision-making processes regarding birth type is crucial for evaluating the sociocultural dimensions of healthcare services and understanding how women position themselves within this process. Employing a qualitative research design, the study utilized purposive sampling to reach participants. Data were collected through semi-structured interviews with 24 women residing in Istanbul who had undergone or were planning a cesarean birth. The findings reveal key factors shaping birth preferences, including the perceived ability to plan the birth, anxiety about pain associated with vaginal delivery, safety perceptions, previous birth experiences, guidance from healthcare professionals, and socioeconomic influences. Furthermore, the study explores the psychosocial impacts of cesarean birth on women, focusing on physical recovery, challenges in transitioning to maternal identity, and experiences of mother-infant bonding. The research underscores that women's birth preferences are shaped by both rational considerations and their cultural identities and lived experiences. It emphasizes the importance of developing person-centered and psychosocially supportive health policies that respond to the complex realities of childbirth.