Akut pankreatit sonrası diyabetes mellitus gelişimi
Development of diabetes mellitus following acute pancreatitis
- Tez No: 984904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖĞÜTMEN KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akut pankreatit sonrasında glukoz metabolizmasında meydana gelen değişiklikler, klinik pratikte yeterince tanımlanmamış bir alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada, akut pankreatit atağını takiben prediyabet ve/veya yeni gelişen diabetes mellitus (DM) sıklığının prospektif olarak belirlenmesi ve 12 aylık izlem sürecinde glisemik seyrin değerlendirilmesi amaçlandı. Ayrıca, glisemik bozulma ile ilişkili olabilecek klinik ve metabolik özelliklerin ortaya konması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli ve prospektif olarak planlanan bu çalışmaya, akut pankreatit tanısıyla izlenen ve önceden bilinen DM öyküsü bulunmayan 47 erişkin hasta dahil edildi. Hastalar hastaneye yatış sırasında ve taburculuk sonrası 3., 6. ve 12. aylarda değerlendirildi. Prediyabet ve DM tanıları açlık plazma glukozu (APG) ve HbA1c ölçümlerine göre belirlendi. On ikinci ay değerlendirmesi temel alınarak hastalar prediyabet/DM gelişen ve gelişmeyen olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 50,8±18,7 yıl olup %63,8'i kadındı. 12. ay sonunda hastaların %40,4'ünde prediyabet ve/veya yeni başlangıç DM saptandı. Demografik özellikler, vücut kitle indeksi, pankreatit etiyolojisi ve hastalık şiddeti açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi. APG açısından Prediyabet/DM gelişen ve gelişmeyen gruplar arasında başlangıçta anlamlı fark saptanmadı (p=0,543). Buna karşın APG düzeyleri Prediyabet/DM gelişen grupta, gelişmeyen gruba göre 3. ayda (Sırasıyla, 107,8 ± 16,7 mg/dL vs. 91,7 ± 8,8 mg/dL; p<0,001) ve 12. ayda (Sırasıyla, 111,4 ± 23,4 mg/dL; 96,4 ± 13,1 mg/dL; p=0,026) anlamlı olarak daha yüksekti. HbA1c değerleri başlangıçta Prediyabet/DM gelişen grupta gelişmeyen gruba göre daha yüksek düzeylerde ölçüldü (Sırasıyla, %5,71 ± 0,29; vs %5,36 ± 0,30; p=0,001) ve bu fark takip boyunca sürdü. 3.,6. ve 12. ayda HbA1c düzeyleri Prediyabet/DM gelişen grupta gelişmeyen gruba göre anlamlı olarak daha yüksek bir seyir gösterdiği izlendi. (Hepsi için p<0,001) İnsülin, C-peptid ve HOMA-IR değerleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Altıncı ayda yapılan hepatobilyer ultrasonografide saptanan hepatosteatoz varlığı, prediyabet/DM gelişen hastalarda gelişmeyenlere kıyasla anlamlı derecede daha sık izlenmiştir (%57,9 vs %21,4; p=0,011). Sonuç: Akut pankreatit sonrası prediyabet ve DM gelişimi azımsanmayacak sıklıkta görülmektedir. Bu bulgular, akut pankreatit geçiren hastalarda düzenli ve uzun dönem glisemik izlemin gerekliliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Alterations in glucose metabolism following acute pancreatitis remain insufficiently characterized. This study aimed to prospectively assess the incidence of prediabetes and new-onset diabetes mellitus after AP and to evaluate glycemic changes over a 12-month follow-up period, as well as potential associated clinical factors. Materials and Methods: This prospective, single-center study included 47 adult patients hospitalized with acute pancreatitis and without a prior diagnosis of diabetes. Patients were evaluated during hospitalization and at 3, 6, and 12 months after discharge. Prediabetes and diabetes mellitus were defined based on fasting plasma glucose and HbA1c levels. Patients were classified according to glycemic status at the 12-month follow-up. Results: The mean age of the patients was 50.8 ± 18.7 years, and 63.8% were female. At the end of the 12-month follow-up, prediabetes and/or newly diagnosed diabetes was identified in 40.4% of the patients. No statistically significant differences were observed between patients who developed prediabetes/diabetes and those who did not with regard to demographic characteristics, body mass index, etiology of pancreatitis, or disease severity. Baseline fasting plasma glucose levels did not differ significantly between the Prediabetes/Diabetes-positive and Prediabetes/Diabetes-negative groups (p = 0.543). At the 3-month follow-up, fasting plasma glucose levels were significantly higher in the Prediabetes/Diabetes-positive group compared with the Prediabetes/Diabetes-negative group (107.8 ± 16.7 mg/dL vs. 91.7 ± 8.8 mg/dL; p < 0.001). This difference remained significant at the 12-month follow-up, with higher fasting plasma glucose levels observed in the Prediabetes/Diabetes-positive group (111.4 ± 23.4 mg/dL vs. 96.4 ± 13.1 mg/dL; p = 0.026). Baseline HbA1c levels were significantly higher in patients who developed prediabetes/Diabetes compared with those who did not (5.71 ± 0.29% vs. 5.36 ± 0.30%; p = 0.001), and this difference persisted throughout follow-up. HbA1c levels at the 3rd, 6th, and 12th months were consistently and significantly higher in the Prediabetes/Diabetes-positive group (all p < 0.001). No significant differences were observed between groups in terms of insulin levels, C-peptide concentrations, or HOMA-IR indices. Hepatic steatosis detected on hepatobiliary ultrasonography at the 6-month evaluation was significantly more frequent in patients who developed prediabetes/Diabetes than in those who did not (57.9% vs. 21.4%; p = 0.011). Conclusion: Dysglycemia is frequently observed after acute pancreatitis. These findings underline the importance of structured glycemic monitoring following acute pancreatitis, even in patients without known diabetes at baseline.