Babaların cinsel eğitime yönelik tutumları, çocukluk döneminde yaşadıkları örselenmeler, duygu durumları, sosyal kaygıları ve benlik saygıları ile çocuklarıyla kurdukları cinsel iletişim dili arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between fathers' attitudes toward sexual education, childhood traumatic experiences, mood states, social anxiety, self-esteem, and the sexual communication language they establish with their children
  1. Tez No: 985029
  2. Yazar: İBRAHİM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN ZELİHA ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada babaların çocukluk çağı örselenme yaşantılarının, benlik saygıları, sosyal kaygıları, cinsel eğitime yönelik tutumları ve çocukları ile kurdukları cinsel iletişim dili düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve değişkenlerin baba-çocuk cinsel iletişim dili üzerindeki doğrudan ve aracılık etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu 587 baba oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği”,“Sosyal Kaygı Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Cinsel Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”,“Ebeveynler İçin Cinsel İletişim Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 ve R studio aracılığıyla Bağımsız Gruplar T Testi ve Mann-Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Kruskal-Wallis H testi, Pearson Korelasyon Katsayısı, Hiyerarşik regresyon ve yol analizi yapılarak incelenmiştir. Bulgular, çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının sosyal kaygı ile pozitif, benlik saygısı ve babanın çocuğuyla kurduğu cinsel iletişim dili ile negatif korelasyonlu olduğunu göstermiştir. Yol analizi sonucunda, çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının sosyal kaygıyı doğrudan pozitif, benlik saygısı ve cinsel iletişim dilini doğrudan negatif yönde etkilediği görülmüştür. Analiz boyunca, öz saygının sırasıyla sosyal kaygıyı doğrudan negatif ve cinsel iletişim dili üzerine pozitif; sosyal kaygınında cinsel eğitime yönelik tutumlar ve cinsel iletişim dili üzerine doğrudan negatif; cinsel eğitime yönelik tutumlarında cinsel iletişim dili üzerine doğrudan pozitif bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının ayrıca sosyal kaygı, cinsel eğitime yönelik tutumlar ve cinsel iletişim dili üzerine dolaylı bir etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between fathers' childhood traumatic experiences, self-esteem, social anxiety, attitudes toward sexual education, and the language of sexual communication they use with their children. Additionally, it sought to determine the direct and mediating effects of these variables on the father-child sexual communication language. The study sample consisted of 587 fathers. Research data were collected using the“Childhood Trauma Questionnaire,”“Social Anxiety Scale,”“Rosenberg Self-Esteem Scale,”“Attitudes Toward Sexual Education Scale,”“Sexual Communication Scale for Parents,”and a“Demographic Information Form.”Data were analyzed through Independent Samples t-Test, Mann-Whitney U test, One-Way ANOVA, and Kruskal-Wallis H test, as well as Pearson Correlation Coefficient, Hierarchical Regression, and Path Analysis, using SPSS 24 and R Studio. The findings revealed that childhood trauma experiences were positively correlated with social anxiety and negatively correlated with self-esteem and the sexual communication language used with the child. Path analysis results indicated that childhood trauma experiences had a direct positive effect on social anxiety and a direct negative effect on self-esteem and sexual communication language. Additionally, self-esteem was found to negatively predict social anxiety and positively predict sexual communication language. Social anxiety had a direct negative effect on attitudes toward sexual education and sexual communication language, while attitudes toward sexual education had a direct positive effect on sexual communication language. Furthermore, childhood trauma experiences indirectly affected social anxiety, attitudes toward sexual education, and sexual communication language.