Kendini ayarlama becerilerini algılamaları farklı öğretmenlerin rehberlik anlayışlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Studing guidance understanding of teachers with different self-monitoring skills perception according to some variables
- Tez No: 98521
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİDAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada kendini ayarlama becerilerini algılamaları farklı öğretmenlerin rehberlik anlayışları arasında cinsiyet, yaş, mezun oldukları okul süresi, öğretmenlik mesleğindeki kıdemleri, medeni durumları ve bulundukları öğretim kademesine göre fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 1998-1999 öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan 44 ilköğretim okulunda görev yapan 266 kadın, 123 erkek olmak üzere toplam 389 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin rehberlik anlayışları, Kepçeoğlu (1974) tarafından geliştirilen, Kaya (1994) tarafından üzerinde yeniden çalışılan ve araştırmacı tarafından yeniden geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Rehberlik Anlayışı Envanteri, kendini ayarlama becerileri ise Bacanlı (1990) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Kendini Ayarlama Ölçeği ile ölçülmüştür. Rehberlik Anlayışı Envanterinin geçerlik ve güvenirlik çalışması araştırmacı tarafından yeniden yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerle ilgili bilgi toplamak için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde varyans analizi uygulanmıştır. Temel etki değişkeninin anlamlı olduğu durumlarda farkın nereden kaynaklandığını anlamak için ortalamalara bakılmıştır. Araştırmada hata payı 0.05 olarak alınmış ancak önemlilik düzeyinin daha yüksek çıkması halinde hata payı ayrıca belirtilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şöyle özetlenebilir: 1. Kendini ayarlama becerilerini algılamaları farklı öğretmenlerin araştırmanın diğer bağımsız değişkenleri olan cinsiyetlerine, yaşlarına, öğretmenlik mesleğindeki kıdemlerine, mezun oldukları okul süresine, medeni durumlarına ve bulundukları öğretim kademelerine bağlı olarak rehberlik anlayışları arasındaki etkileşimlere bakıldığında bu değişkenlerin rehberlik anlayışıyla ortak etkileşimleri anlamlı bulunmamıştır. 2. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olan öğretmenlerin cinsiyetlerinin, yaşlarının, öğretmenlik mesleğindeki kıdemlerinin, mezun oldukları okul sürelerinin, medeni durumlarının ve bulundukları öğretim kademelerinin rehberlik anlayışları üzerindeki temel etkisi anlamlı bulunmamıştır. 3. Araştırmadan elde edilen diğer bir bulgu ise kendini ayarlama becerilerini yüksek olarak algılayan öğretmenlerin kendini ayarlama becerilerini düşük olarak algılayanlara göre rehberlik anlayışları yüksek bulunmuştur. Bulguların değerlendirilmesinde araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara göre yorumlar yapılmış, alanda çalışanlara ve benzer konuda araştırma yapmayı düşünenlere çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it is investigated that whether there was a difference among on guidance understanding of teachers with different self-monitoring skills perception according to their sex, age, number of years of school they graduated, number of years spent in their job, marital status, and school level they work at. The sample of study was consisted of 266 female and 123 male total 389 teachers working at 44 primary education schools in Yenimahalle county of Ankara province in 1998-1999 teaching year. Guidance understanding of teachers were measured with Guidance Understanding Inventory which was developed by Kepçeoğlu (1974), revised by Kaya (1994)- and tested its validity and reliability by the researcher; self-monitoring skills perception were measured with Self-Monitoring Scale which was adapted to Turkish by Bacanh (1990). Validity and reliability tests of Guidance Understanding Inventory were remade by researcher. In order to gather data related to independent variables Personal Information Forms is used. Analysis of variance was used in data analysis. In situations where main factor variable is significant, in order to find out the source of variation means were checked. Error limit in this study was taken 0.05 but in cases where significance level was higher error limit was specified specially. The findings of the study can be summarized as fallows: 1. It was not found significant the interaction of guidance understanding and sex, age, number of years spent in the job, number of years of schools graduated, marital status and school level worked at of teachers with different self-monitoring skills perception. It was no significant main effect on guidance understanding of, sex, age, number of years spent in the job, number of years of schools graduated, marital status and school level worked at of teachers who were independent variables of the study. 3. Another finding obtained at the study is that it was found higher guidance understanding of teachers with high self-monitoring skills perception than teachers with low self-monitoring skills perception. At the evaluation of interpretations were made according to the conclusions obtained, and various recommendations made for the researchers who work in the field and who would make similar studies.