Dijital dönüşüm sürecinin ortaya çıkardığı tehdit ve fırsatların aile işletmeleri açısından incelenmesi: Düzce ilinde bir uygulama
Investigation of the threats and opportunities emerged by the digital transformation process in terms of family businesses: An application in Düzce province
  1. Tez No: 985228
  2. Yazar: AFİFE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HAŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Sürekli gelişen teknoloji ve dijitalleşme, diğer işletmelerde olduğu gibi aile işletmelerinde de önemli tehdit ve fırsatlara yol açmaktadır. Bu süreci iyi yöneten aile işletmelerinin hayatta kalma şansları artmakta sürdürülebilirlikleri sağlanmaktadır. Bu tezde dijital dönüşüm sürecinin aile işletmeleri açısından yarattığı tehdit ve fırsatlar geniş bir şekilde değerlendirilmiştir. Tezin teorik bölümünde; Aile işletmeleri, dijitalleşme ve dijitalleşme süreci kavramları ve dijitalleşme sürecinin aile işletmeleri açısından yarattığı fırsat ve tehditler yer almaktadır. Tezin uygulama bölümünde; nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik desen tercih edilmiştir. Araştırma, Düzce Organize Sanayi Bölgesinde 12 beyaz yakalı çalışanla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; Dijital dönüşüm sürecinin başarısı için katılımcılar, mevcut teknolojik altyapıyı daha verimli kullanmayı, personelin dijital becerilerini geliştirmeyi ve bilgi paylaşımını artırmayı önemli bulmaktadırlar. Bunun yanı sıra, bazı katılımcılar daha spesifik uzmanlık gerektiren alanlarda dış kaynaklara bağımlı olduklarını ve daha profesyonel ekiplerle çalışma ihtiyacı duyduklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak, aile işletmeleri için dijital dönüşüm süreci, mevcut kaynakları ve yetenekleri etkin bir şekilde yönetme ve sürekli olarak teknolojiye uyum sağlama yeteneğini geliştirme çabalarını gerektirmektedir. Tezin içeriğini incelediğimizde; tezin birinci bölümünde, aile işletmeleri kavramı üzerinde durulmuş, bu işletmelerin; tanımı, özellikleri, kuruluş amaçları, üstün ve zayıf yönleri ele alınmıştır. Ayrıca aile işletmelerinin Türkiye ve Dünya ekonomisindeki rolü ve yönetim biçimleri de incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, dijitalleşme ve dijital işletme kavramları incelenmiştir. Ayrıca dijitalleşmenin aile işletmeleri açısından ortaya çıkardığı tehdit ve fırsatlar da bu bölümde ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, Düzce Organize Sanayi Bölgesinde yapılan nitel araştırma ve bu araştırmadan elde edilen bulgular yer almaktadır. Tezin sonuç bölümünde, dijitalleşme sürecinin aile işletmeleri açısından yarattığı tehdit ve fırsatlar geniş bir şekilde ortaya konularak, aile işletmeleri ve bu konuda çalışma yapacak kişi ve kurumlara çeşitli öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The constantly evolving technology and digitalization process pose significant threats and opportunities for family businesses, just as they do for other types of enterprises. Family businesses that manage this process effectively increase their chances of survival and ensure sustainability. This thesis extensively evaluates the threats and opportunities created by the digital transformation process from the perspective of family businesses. In the theoretical section of the thesis, the concepts of family businesses, digitalization, the digitalization process, and the threats and opportunities posed by digitalization for family businesses are discussed. In the empirical section of the thesis, a phenomenological design one of the qualitative research methods was chosen. The research was conducted in the Düzce Organized Industrial Zone with 12 white-collar employees through semi-structured interview forms. According to the findings obtained from the study, participants emphasized the importance of utilizing existing technological infrastructure more efficiently, enhancing employees' digital skills, and increasing information sharing for the success of the digital transformation process. Additionally, some participants noted their dependency on external resources in areas requiring more specialized expertise and expressed the need to work with more professional teams.In conclusion, the digital transformation process for family businesses requires efforts to manage existing resources and capabilities effectively and to continuously develop the ability to adapt to new technologies. When examining the content of the thesis: The first chapter focuses on the concept of family businesses, including their definition, characteristics, founding purposes, strengths, and weaknesses. It also analyzes the role of family businesses in the Turkish and global economies, along with their management structures. The second chapter explores the concepts of digitalization and digital businesses. This chapter also examines the threats and opportunities that digitalization presents for family businesses. The third chapter presents the qualitative research conducted in the Düzce Organized Industrial Zone and the findings derived from this research. In the conclusion, the threats and opportunities created by digitalization for family businesses are comprehensively presented, and various recommendations are made for family businesses and individuals or institutions planning to work in this field.