Toplu çalgı çalma etkinliklerinin çocukların gelişimine etkisine ilişkin velilerin görüşleri
Parents' views on the effects of group musical instrument playing activities on children's development
- Tez No: 985268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YAPALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, toplu çalgı çalma etkinliklerinin çocukların bireysel, sosyal ve akademik gelişimine olan etkilerini velilerin perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Toplu çalgı etkinliklerinin çocukların müzikal becerilerinin yanı sıra sosyal, duygusal, bilişsel ve davranışsal gelişimlerine katkı sağladığı bilinmektedir. Ancak, bu etkinliklerin veliler üzerindeki algıları, deneyimleri ve önerileri yeterince araştırılmamıştır. Araştırmanın temel sorusu;“Toplu çalgı çalma etkinliklerinin çocukların bireysel, sosyal ve akademik gelişimine etkileri velilerin perspektifinden nasıl değerlendirilmektedir?”şeklinde belirlenmiştir. Alt problemler, velilerin çocuklarının etkinliklere katılım sürecine dair görüşleri, çocukların davranışlarındaki değişimler, akademik performans üzerindeki etkileri ve aile içi iletişimdeki değişiklikler gibi çeşitli boyutları kapsamaktadır. Henüz sonuçlanmamış olan bu çalışmanın bulgularının, velilerin toplu çalgı çalma etkinliklerinin çocuklarının gelişimine önemli katkılar sağladığına dair algılarını ortaya koyması beklenmektedir. Ayrıca, bu etkinliklerin çocukların sosyal ilişkilerini güçlendirmeleri, özgüven kazandırmaları ve akademik performansı olumlu yönde etkilemeleri olası sonuçlar arasında yer almaktadır. Araştırmanın sonunda elde edilecek verilerin, eğitimciler, veliler ve politika yapıcılar için rehber niteliğinde olacağı ve toplu çalgı çalma etkinliklerinin daha etkili bir şekilde planlanmasına katkıda bulunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of ensemble instrument-playing activities on children's individual, social, and academic development from the perspective of parents. It is well known that ensemble music activities contribute not only to children's musical skills but also to their social, emotional, cognitive, and behavioral development. However, parents' perceptions, experiences, and suggestions regarding these activities have not been sufficiently explored. The primary research question is defined as follows:“How are the effects of ensemble instrument-playing activities on children's individual, social, and academic development evaluated from the perspective of parents?”The sub-questions address various dimensions, including parents' views on their children's participation process, changes in children's behaviors, effects on academic performance, and alterations in family communication. The findings of this ongoing study are expected to reveal parents' perceptions that ensemble instrument-playing activities significantly contribute to their children's development. Furthermore, potential outcomes include strengthening children's social relationships, enhancing their self-confidence, and positively influencing their academic performance. It is anticipated that the data obtained at the end of the study will serve as a guide for educators, parents, and policymakers, contributing to the more effective planning of ensemble instrument-playing activities.