Çocuklarını ilkokula erken yaşta başlatan ebeveynlerin çocukların akademik ve sosyal gelişim sürecine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An investigation of parents' views on the academic and social development of children who start primary school at an early age
  1. Tez No: 985278
  2. Yazar: DİDEM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ilkokula başlama yaşının orta ergenlik dönemindeki çocukların akademik başarı ve sosyal davranışları üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Eğitim sisteminin temel bileşenlerinden biri olan çocukluk ve eğitim politikaları, tarihsel süreçteki değişimler ve toplumsal dinamikler bireylerin gelişimindeki rolü üzerinde durmuştur. Türkiye'de 4+4+4 eğitim modeli ile birlikte ilkokula başlama yaşı 6 olarak belirlenmiştir. Bu durumun çocukların üzerindeki bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimleri üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Bu çalışmada çocukları ortaokul ve lise düzeyinde eğitim görmekte olan toplam 18 ebeveyn ile fenomenoloji deseninde görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Sonuçlara göre; ebeveynlerin çocuklarını okula gönderme kararında birçok faktör bulunmaktadır. 4+4+4 eğitim sistemi, okul yönetimi, çevre ailelerin tutumları, iş durumu, ekonomik durum ve aile içindeki öneriler önemli rol oynamaktadır. Ebeveynler, çocuklarının akademik ve sosyal durumunu dikkate alarak karar vermekte, ancak erken yaşta okula başlatma konusunda genellikle olumsuz görüşler bildirmektedir. Özellikle çocukların duygusal hazır olmaması, sosyal sorunlar ve özgüven kaybı gibi zorluklar dikkat çekmektedir. Ebeveynler, 4+4+4 eğitim sisteminin bireysel farklılıkları göz ardı ettiğini ve düşük gelirli ailelere yeterli destek sağlamadığını ifade etmektedir. Eğitim ortamındaki uyumsuzluk ve rehberlik hizmetlerinin yetersizliği de sıklıkla dile getirilmektedir. Çocukların akademik zorluklar yaşadığı, özellikle yazma ve dikkate dayalı derslerde gecikmeler olduğu gözlemlenmiştir. Bazı çocuklar ise bilişsel avantajlar ve sosyallik kazanmışlardır. Erken eğitim sürecinde çocuklar psikolojik stres, yabancılaşma ve sosyal uyum eksikliği yaşamıştır. Uzun ders süreleri ve pandemi koşulları da bu zorlukları artırmıştır. Ebeveynler, çocuklarını desteklemek için müdahale etmekte ve öğretmenlerle iş birliği yapmaya çalışmaktadır. Çocuklar, dikkat süresi, yazılı ödevler ve grup çalışmalarında zorluk çekse de, yaratıcılık ve liderlik becerileri ile dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the age of starting primary school on the academic success and social behaviors of children in middle adolescence in Turkey. It focuses on the role of childhood and education policies, which are fundamental components of the education system, as well as historical changes and social dynamics in individuals' development. In Turkey, the age for starting primary school has been set at 6 with the implementation of the 4+4+4 education model. The effects of this age on children's cognitive, social, and emotional development have been discussed. In this study, phenomenological interviews were conducted with 18 parents whose children are enrolled in middle and high school. The data obtained were analyzed using content analysis. The results indicate that many factors influence parents' decisions to send their children to school. The 4+4+4 education system, school administration, the attitudes of neighboring families, employment status, economic situation, and family recommendations all play important roles. Parents make decisions based on their children's academic and social status, but generally express negative opinions about starting school at an early age. Particularly noteworthy are challenges such as children's emotional unpreparedness, social problems, and loss of self-confidence. Parents state that the 4+4+4 education system ignores individual differences and does not provide adequate support for low-income families. Inconsistencies in the educational environment and inadequate guidance services are also frequently mentioned. Children have been observed to experience academic difficulties, particularly delays in writing and attention-based courses. Some children have gained cognitive advantages and social skills. During the early education period, children experienced psychological stress, alienation, and a lack of social adaptation. Long lesson times and pandemic conditions have also exacerbated these challenges. Parents are intervening to support their children and collaborating with teachers. While children struggle with attention spans, written assignments, and group work, they are notable for their creativity and leadership skills.