Digital bonds beyond the grave: A thanatotechnological study of Turkish mourning on Find a Grave
Mezarın ötesindeki dijital bağlar: Find a Grave platformundaki Türk yas kültürüne dair bir tanatoteknolojik inceleme
  1. Tez No: 985287
  2. Yazar: ASLI YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ŞAFAK DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türk yas tutma pratiklerinin dijital ortamlar içinde nasıl yeniden şekillendiğini Find a Grave adlı küresel çevrimiçi anma platformu üzerinden incelemektedir. Çalışma, kültürel olarak köklü anma biçimlerinin dijital ortama nasıl aktarıldığını, uyarlandığını ve sürdürüldüğünü; ölenlerle olan ilişkilerin nasıl devam ettirildiğini; ve platform tasarımının yas pratiklerinin biçimi ve zamansallığı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Analiz temelde nitel bir yaklaşıma dayanmaktadır ve anma biyografilerinin iletileri ile çiçek mesajlarının dil ve sembolizmini incelemektedir. Buna ek olarak, taziye formülleri, zamansal göstergeler ve emojilerin sistematik kodlamasından elde edilen nicel sıklık verileri, sponsorlu ve sponsorsuz anıtlar arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılmasını sağlamaktadır. Bulgular, geleneksel Türk yas repertuarlarının dijital ortamlarda yerini kaybetmediğini, aksine kültürel dokuyu korurken yeni ifade ve bağ kurma biçimlerine uyum sağlayacak şekilde yeniden biçimlendiğini göstermektedir. Dijital yas tutma, homojenleşmiş bir olgu olmaktan ziyade kültürel olarak biçimlenmiş bir pratik olarak ortaya çıkmakta; miras alınan gelenekler, bireysel yas çalışmaları ve platformun sağladığı imkânlar arasındaki etkileşimle şekillenmektedir. Türk bağlamı incelendiğinde, dijital anma pratiklerinin gelenekle bir kopuşa değil, mevcut uygulamaların yeni iletişim koşulları altında yeniden ayarlanmasına işaret ettiği görülmektedir; Türk yas pratiklerinin dijital alana taşınması ise kültürel bir kayıp olarak değil, seçici bir çeviri ve yeniden konumlandırma süreci olarak anlaşılmalıdır. Bu bulgular, dijital yasın ağ bağlantılı ortamlarda nasıl evrildiğine dair daha kültürel olarak yerleşik bir anlayışa katkıda bulunmakta ve dijital yas analizlerinde yerel kültürel repertuarların dikkate alınması gereğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Turkish mourning practices are being reshaped within digital environments through a case study of Find a Grave, a global online memorial platform. It explores how culturally grounded expressions of remembrance are transferred, adapted, and sustained online; how ongoing relationships with the deceased are maintained; and how platform design influences the form and temporality of grieving practices. The analysis is primarily qualitative, examining the language and symbolism of memorial biographies and flower messages. This is supplemented by quantitative frequencies derived from a systematic coding of condolence formulas, temporal markers, and emojis, enabling a comparative analysis of sponsored and nonsponsored memorials. The findings show that traditional Turkish mourning repertoires are not replaced in digital settings but reformulated in ways that preserve cultural texture while accommodating new modes of expression and connection. Digital mourning emerges as culturally inflected rather than homogenised, shaped by the interplay between inherited traditions, individual practices of grief work, and the affordances of the platform. In examining the Turkish context, it becomes clear that digital remembrance does not signal a break with tradition, but a recalibration of existing practices within new communicative conditions; the movement of Turkish mourning practices into digital space is best understood not as cultural loss, but as a process of selective translation and re-placement. These insights contribute to a more culturally situated understanding of how mourning practices evolve within networked environments, highlighting the need to consider local cultural repertoires when analysing digital grief.