Yetişkin zorbalığı ve mağduriyetinde psikolojik belirtiler ve sosyal ilişkiler
Psychological symptoms and social relations in adult bullying and victimization
- Tez No: 985359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerin zorbalık rollerine (zorba, mağdur, zorba/mağdur ve izleyici) göre psikolojik belirti düzeyleri ve sosyal ilişkilerindeki farklılaşmaları değerlendirmektir. Ayrıca rollerin bazı sosyodemografik değişkenler açısından farklılaşması, zorbalık ve mağduriyet türlerinin kullanım sıklıkları ile cinsiyet ve yaşa göre farklılıkları incelenmiştir. Araştırma verileri, Türkiye'de yaşayan, 18-65 yaş aralığındaki gönüllü katılımcılardan Google Forms üzerinden toplanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Yetişkinlerde Zorbalık ve Mağduriyet Ölçeği, Sosyal İlişkiler Ölçeği ve SCL-90-R uygulanmıştır. Veriler Jamovi 2.6.26.0 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizine başlamadan önce normallik varsayımları incelenmiş ve sonuçlara göre değişkenlerin dağılımına uygun parametrik veya non-parametrik testler uygulanmıştır. Zorbalık rol dağılımları tanımlayıcı frekans analizleriyle belirlenmiş; roller (zorba, mağdur, zorba/mağdur ve izleyici) ile sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-Kare ve Fisher'ın Kesin Testi ile değerlendirilmiştir. Zorbalık ve mağduriyet türlerinin farklılaşması Friedman testi ve Durbin-Conover post-hoc testiyle, cinsiyet ve yaş etkileri ise Mann-Whitney U ve Spearman's rho korelasyonu ile analiz edilmiştir. SCL-90-R ve Sosyal İlişkiler alt boyutları Kruskal-Wallis, normal dağılım gösteren Sosyal İlişkiler toplam puanı ise One-Way ANOVA ile incelenmiştir. Sonuçlara göre katılımcıların çoğunluğu izleyici (%64), ardından mağdur (%18,6), zorba/mağdur (%13,8) ve zorba (%3,6) rollerinde yer almıştır. Zorbalık rolleri cinsiyet, medeni durum, psikiyatrik tanı ve lisede disiplin cezasına göre farklılaşmıştır. Bu doğrultuda, doğrudan zorbalık ve mağduriyet, katılımcılar arasında en yüksek puanlara sahip alt türler olarak öne çıkarken; kadın katılımcılar, tüm mağduriyet alt türlerinde erkek katılımcılara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar almıştır. Yaş arttıkça zorbalık ve mağduriyet puanlarının azaldığı gözlemlenmiştir. Psikolojik belirtiler açısından zorba/mağdur ve mağdur grupları tüm SCL-90-R alt ölçeklerinde daha yüksek puan almış; sosyal ilişkilerde ise izleyiciler aile ve akraba/komşu ilişkilerinde diğer gruplardan daha olumlu ilişkilere sahip bulunmuştur. Arkadaşlık ilişkilerinde ise anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the differences in psychological symptom levels and social relationships among adults based on their roles in bullying (bully, victim, bully/victim, and bystander). Additionally, the study investigates whether these roles differ in terms of some sociodemographic variables, the frequency of bullying and victimization types, and differences based on gender and age. Data were collected via Google Forms from voluntary participants aged 18 to 65 residing in Türkiye. Participants completed a sociodemographic information form, the Adult Bullying and Victimization Scale, the Social Relations Scale, and the SCL-90-R. Data analysis was conducted using Jamovi version 2.6.26.0. Before analysis, normality assumptions were examined, and appropriate parametric or non-parametric tests were applied based on data distribution. Descriptive frequency analyses determined the distributions of bullying roles (bully, victim, bully/victim, and bystander), and relationships between roles and sociodemographic variables were assessed using Chi-Square and Fisher's Exact tests. Differences in bullying and victimization types were analyzed using the Friedman test and Durbin-Conover post-hoc test, while gender and age effects were examined via the Mann-Whitney U test and Spearman's rho correlation, respectively. The SCL-90-R and Social Relations subscales were analyzed with Kruskal-Wallis tests, and the normally distributed total Social Relations scores were evaluated using One-Way ANOVA. Results showed that the majority of participants were bystanders (64%), followed by victims (18.6%), bully/victims (13.8%), and bullies (3.6%). Bullying roles differed significantly by gender, marital status, psychiatric diagnosis, and disciplinary sanctions during high school. In this context, direct bullying and victimization were the most prominent subtypes among participants, and female participants scored significantly higher than males across all victimization subtypes. As age increased, bullying and victimization scores decreased. Psychologically, bully/victim and victim groups scored higher on all SCL-90-R subscales. Regarding social relations, bystanders exhibited more positive relationships with family and relatives/neighbors compared to other groups, whereas no significant differences were found in friendship relations.