Immediate effect of kinesio taping on sensory and motor function in computer users
Bilgisayar kullanan bireylerde kinezyo bantlamanın duyusal ve motor fonksiyon üzerindeki anlık etkisi
- Tez No: 985523
- Danışmanlar: DR. LECTURER ÇİÇEK GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, duzenli olarak bilgisayar kullanan sağlıklı bireylerde Kinesio Bantlamanın (KB) üst ekstremite motor ve duyu fonksiyonu üzerindeki kısa vadeli etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. 34 katılımcı rastgele ve eşit olarak fasilitasyon bantlaması (Kt) veya sham KT (SKt) gruplarından birisine (n=17) atandı. Tüm katılımcılar uygulama öncesi, bantlamanın uygulanmasından hemen sonra 30 dakika bant ile bekledikten sonra olmak üzere toplam 3 kere değerlendirildi. İki nokta ayırt etme (2NA) Baseline Diskriminator ile, ince motor beceriler Purdue Pegboard Testi (PPT) ile, el kavrama kuvveti (KK) Camry el dinamometresi ile ve reaksiyon süresi (RS) Blazepod Işıklı reaksiyon olçum cihazı ile ölçüldü. Uygulama öncesinde demografik acıdan gruplar arasında fark yoktu (p>0.05). Uygulamanın hemen sonrasında Kt grubunda 2NA (p=0,015) ve PPT dominant el uygulaması (p=0,023) anlamlı olarak gelişirken SKt grubunda herhangi bir gelişme olmadı. 30 dakikalık uygulama sonrasında ise Kt grubunda KK (p=0,012), 2NA (p<0,001), PPT iki el uygulaması (p=0,028) PPT kule olçum sonucu anlamlı olarak iyileşti (p=0,004). RS'deki değişim ise olumsuz yöndeydi (p<0.000). SKT grubunda ise 30 dakika sonunda yalnızca PPT dominant el (p<0,001) ve PPT kule (p=0,040) olçum sonuçlarında anlamlı bir gelişme gözlemlendi. Gruplar arası değerlendirmeye göre 2NA (p=0,010) ve RS (p=0,001) acısından fark vardı. Sonuç olarak, KB sağlıklı bireylerde duyusal fonksiyonlar açısından kısa vadeli faydalar sağlayabilir; ancak motor performans üzerindeki etkileri belirsizliğini korumaktadır. RSI riski yüksek veya etkilenmiş popülasyonlarda KT'nin uzun vadeli ve klinik etkilerinin değerlendirilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the short-term effects of Kinesio Taping (KT) on upper extremity motor and sensory functions in healthy individuals who regularly use computers. A total of 34 participants were randomly and equally assigned to either a facilitation (Kt) group or a sham KT (SKt) group (n=17 each). All participants were evaluated three times: before the taping, immediately after the application, and 30 minutes after the tape was applied. Two-point discrimination (2PD) was assessed using the Baseline Discriminator, fine motor skills were evaluated using the Purdue Pegboard Test (PPT), grip strength (GS) was measured with a Camry hand dynamometer, and reaction time (RT) was assessed using the Blazepod light-based reaction system. There were no significant demographic differences between the groups prior to the intervention (p>0.05). Immediately after the taping, significant improvements were observed in the Kt group for 2PD (p=0.015) and the PPT dominant hand task (p=0.023), while no improvements were observed in the SKt group. After the 30-minute period, significant improvements in the Kt group were found in GS (p=0.012), 2PD (p<0.001), the PPT both-hands task (p=0.028), and the PPT assembly task (p=0.004). However, RT showed a negative change (p<0.000). In the SKt group, only the PPT dominant hand (p<0.001) and PPT assembly task (p=0.040) showed significant improvement after 30 minutes. According to the between-group analysis, there were significant differences in 2PD (p=0.010) and RT (p=0.001). In conclusion, KT may offer short-term benefits for sensory function in healthy individuals; however, its effects on motor performance remain uncertain. Further research is needed to evaluate the long-term and clinical impacts of KT in populations at high risk of or affected by RSI.