Ahmed el-Gerevî'nin Hâşiyetü Sa'dillâh es-Sağîr adlı eserinin tahkiki
The critical edition of Ahmed el-Gerevî's 'Hâşiyetu Sa'dillâh es-Sağîr' work
  1. Tez No: 985545
  2. Yazar: MEHMET SIDDIK GÜNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Gerevî, İslam dünyasında birçok medresede hâlen yardımcı ders kitabı olarak okutulan Hâşiyetü Sa'dillâh es-Sağîr adlı eserin müellifidir. Klasik Arap dili ve nahiv geleneği içerisinde özgün yaklaşımıyla temayüz eden Gerevî, dil âlimleri arasında seçkin bir konuma sahiptir. Onu öne çıkaran en önemli husus, Sa'dullâh el-Berdeʿî'nin meşhur el-ʿAvâmilu'l-miʾe adlı eserine yazdığı şerh üzerine kaleme aldığı bu kapsamlı hâşiyedir. Söz konusu hâşiye, yalnızca lafızların açıklanmasına dayalı bir çalışma olmaktan ziyade, yer yer konuları derinlemesine tahlil eden, dilsel ihtilafları mukayeseli biçimde ele alan ve özgün yorumlara yer veren bir niteliğe sahiptir. Gerevî, dil âlimleri arasında süregelen görüş ayrılıklarını pasif biçimde aktarmakla yetinmemiş; bunları tenkit süzgecinden geçirerek değerlendirmiş ve birçok konuda kendi kanaatini açık bir biçimde ortaya koymuştur. Bu yönüyle o, klasik şerh geleneğinin sınırlarını aşarak metinleri yeniden yorumlayan, eleştirel bir tavırla yaklaşan bir dilci portresi sergilemektedir. Gerevî'nin ilmî yöntemi, geleneksel otoritelere kayıtsız bir bağlılıktan ziyade, aklî muhakemeye ve dilsel tutarlılığa dayalı bir yaklaşımı yansıtır. Hâşiyetü Sa'dillâh es-Sağîr'de ele alınan dilsel meseleler, onun nahivsel çözümleme konusundaki derin vukûfiyetini açıkça göstermektedir. Müellif, gerektiğinde önceki dilcilerin görüşlerini eleştirmekten çekinmemiş; bu yönüyle ilmî bağımsızlığını ortaya koymuştur. Ayrıca, ileri sürdüğü görüşleri temellendirirken Kur'ân-ı Kerîm, hadis-i şerifler ve Arap şiirinden geniş ölçüde yararlanması, onun hem klasik kaynaklara olan derin hâkimiyetini hem de dilsel istidlal gücünü açıkça ortaya koymaktadır. Gerevî'nin eseri, Arap dilinin inceliklerini kavrama noktasında yalnızca bir açıklama metni değil, aynı zamanda dil felsefesi açısından önemli bir ilmî katkı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gerevī is the author of Ḥāshiyat Saʿdillāh al-Ṣaghīr, a work that continues to be used as a supplementary textbook in many madrasas across the Islamic world. Distinguished by his unique approach within the classical Arabic linguistic and grammatical tradition, Gerevī occupies a distinguished position among linguists. What particularly sets him apart is his comprehensive commentary written on the commentary of Saʿdullāh al-Bardaʿī's famous work al-ʿAwāmil alMiʾa. This ḥāshiya is not merely a work devoted to explaining words and expressions; rather, it delves deeply into linguistic issues, analyzes grammatical debates in a comparative manner, and offers original interpretations. Gerevī does not content himself with passively transmitting the differing opinions of earlier linguists; instead, he subjects these views to critical examination and clearly states his own position on many issues. In this respect, he transcends the conventional boundaries of the classical commentary tradition, presenting himself as a linguist who reinterprets texts through an analytical and critical lens. Gerevī's scholarly methodology reflects a commitment not to blind adherence to traditional authorities but to rational inquiry and linguistic coherence. The linguistic discussions addressed in Ḥāshiyat Saʿdillāh al-Ṣaghīr clearly demonstrate his profound expertise in grammatical analysis. The author does not hesitate to challenge the opinions of earlier grammarians when necessary, thereby manifesting his intellectual independence. Moreover, his extensive use of the Qur'an, Prophetic traditions, and classical Arabic poetry to substantiate his arguments reveals both his deep mastery of the classical sources and his strength in linguistic reasoning. Ultimately, Gerevī's work should be regarded not merely as an explanatory text on Arabic grammar but also as a significant scholarly contribution to the broader intellectual discourse of linguistic philosophy in the Arabic tradition.