Hanehalkı finansı üzerine makaleler
Essays on household finance
- Tez No: 985593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN İPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı dijitalleşme çerçevesinde hanehalkı finansal varlık tercihlerini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Dijital uçurumun erişim, kullanım ve sonuç boyutları ile ele alınan dijitalleşme kavramı, etki mekanizmasının üç açıdan incelenmesine olanak tanımaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak dijital teknoloji sahipliği ve finansal varlık tercihleri incelenmiştir. Akabinde dijital okuryazarlık ile finansal varlık kullanım tercihleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Son olarak ise, dijitalleşmeyi bünyesinde barındıran kitlesel fonlamaya katılımı etkileyen faktörler araştırılmıştır. Tüm bu incelemeler araştırmanın kapsamını genişletirken tezin politika çağrışımını da derinleştirmeye olanak tanımaktadır. Geliştirilen üç temel araştırma problemini yanıtlamak için TÜİK ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi taraflarınca sunulan veriler kullanılarak logit modeller aracılığıyla üç analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen tahmin bulguları, dijital teknolojilerin ve becerilerin hanehalkı finansal varlık dağılımının önemli bir alanını oluşturduğunu ileri sürmektedir. Genel çerçevede ise, eğitim seviyesi, yaş, hanehalkı büyüklüğü gibi sosyoekonomik parametreler finansal varlık tercihlerinin öne çıkan göstergelerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the factors that influence household financial asset preferences in the context of digitalization. The concept of digitalization, approached through the dimensions of access, usage, and outcomes of the digital divide, enables a comprehensive examination of its mechanism of influence from three distinct perspectives. In this context, the study first analyzes the relationship between digital technology ownership and financial asset preferences. Subsequently, the relationship between digital literacy and financial asset usage preferences was examined. Finally, factors influencing participation in crowdfunding, which incorporates digitalization, were investigated. These dimensions not only broaden the analytical scope of the research but also enhance its policy relevance. To address the three main research questions, three separate analyses were performed using logit models and data obtained from TurkStat and the Presidency Finance Office. The findings suggest that digital technologies and digital capabilities significantly influence households' financial asset allocation decisions. Overall, socioeconomic factors such as education level, age, and household size emerge as significant determinants of financial asset preferences.