Ahmet Adnan Saygun'un 'Aksak Tartılar Üzerine 10 Etüdü' (Ritm, armoni, kontrpuan, makamsal yapı ve form açılarından incelenmesi)
Ahmet Adnan Saygun's 'The Ten Etudes on Aksak Rhythms' (Examined about the rhythm, harmony, counterpoint, modes and form)
  1. Tez No: 98587
  2. Yazar: AYŞE ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGAY ERDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında; Çağdaş Türk Müziği' nin temellerini atan ve“Türk Beşleri”adıyla anılan grubun üyelerinden biri olan Ahmet Adnan Saygun 'un Aksak Tartılar Üzerine 10 Etüd 'ü ritm, armoni, kontrpuan, makamsal yapı ve form gibi öğeler açısından incelenmiştir. Bölüm I 'de Prof. A. Adnan Saygun 'un biyografisi ve yapıtları bulunmaktadır. Bu bölümde Saygun 'un aldığı müzik eğitimi, kitapları, makaleleri, besteleri, Türk Müziği'ne katkıları ve hizmetleri anlatılmıştır. Bölüm II 'de Saygun 'un Aksak Tartılar Üzerine 10 Etüd 'ü yukarıda söz edilen öğeler açısından incelenmiştir. Bölüm III 'de de bu incelemelerden çıkan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Ahmet Adnan Saygun who is one of the member of“The Turkish Five”whom created the bases of Turkish Music, one of the well known piece's“The 10 Etudes onto Aksak Rhythms”are examined about the rhythm, harmony, counterpoint, modes and form. In part I,it is included the autobiography and pieces of Prof. Ahmet Adnan Saygun. In this part Saygun 's musical education, books, articles, compositions and suplements to the Turkish classical music have been told. In part II, Saygun 's“The 10 Etudes on Aksak Rhythms”have been examined as explained above. In part IH, the conclusions from this examinations have been discussed.