Bale eğitiminde pedagojik formasyon
Pedagogical formation for the teaching of ballet
  1. Tez No: 98586
  2. Yazar: MERAM ÖLÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. İNCİ KURŞUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara Devlet Konservatuarı, Bale Anasanat Dalı'nda, Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu olarak hazırlanmıştır. Araştırmada, bale eğitiminde öğretmenin oynadığı rol, öğrencisini nasıl etkilediği ve ilerki yıllarda onun formasyonundaki etkisi incelenmiştir. Bale öğretmeninin, bale tekniği bilgisi ve pedagojik formasyonunun yanı sıra, insan vücudu anatomisi ve basit fizik kuralları bilgisine sahip olmasının önemi belirginleşmiştir. Bale öğretmenlerinin, diğer okullarda eğitim veren öğretmenlerden, pedagojik yönden ve duygusal yönden daha farklı yaklaşımlarda bulunduğu gözlemlenmiştir. Bale öğretmeninin kendisi de sanatçıdır. Dolayısıyla öğrencilerini yetiştirirken teknik eğitimin yanı sıra, onların ruhuna hitap ettiği; duygu ve estetik açıdan da onların gelişmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been prepared as the Master's Degree Piece of Art Report for Hacettepe University, the institute of Social Sciences, Ankara State Conservatory, Department of Stage Arts, Ballet Branch. İn this study, the role of ballet teacher has been examined as to how the formation of the student is influenced during the studies, as well as later years in her or his career. İt is evident that the ballet teacher must have the pedagogical formation as well as the extensive knowlegde of ballet techniques. İn addition to these, the ballet teacher must have the basic knowlegde of human anatomy and physics rules. İt has been observed that the ballet teacher differs from the teachers of other academic subjects from the point of view of pedagogical and emotional approach. Ballet teacher herself (himself) is an artist. Consequently, when she (he) is teaching the students the ballet techniques, she (he) addresses to the spirit of the student and helps them develop emotionally and esthetically.