Bankacılık ve finans sektöründeki satış elemanlarının eğitim ihtiyacı
Training needs of sales personnel in banking and finance sector
- Tez No: 98596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırma, bankacılık ve finans sektöründe görev yapmakta olan satış elemanlarının eğitim ihtiyaçlarını farklar yaklaşımıyla saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri, ilgili literatür taranarak ve görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Görüşme formları, satış elemanlarının sahip olmaları gereken özellikler ile ilgili görüşleri alabilmek amacıyla müşterilere yönelik ve satış elemanlarının sahip oldukları özellikleri belirleyebilmek amacıyla yönetici pozisyonundaki satış elemanlarına yönelik olarak hazırlanmış iki ayrı formdan oluşmaktadır. Görüşme formundan elde edilen verilerin frekansları ve yüzde değerleri çıkarılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre satış elemanlarının eğitim ihtiyaçları: 1. Kişisel özellikler açısından; düzgün bir diksiyona sahip olma, karar verme ve sorun çözme yeteneğine sahip olma, tarafsız ve gerçekçi olma, iyimser ve açık fikirli olma, düşünme ve kavrama yeteneğine sahip olma, kendi kendine güveninin tam olması, dürüst ve güvenilir olma, 2. Mesleki bilgi açısından, görev yaptığı kuruluşun çalışma programını düzenli olarak uygulayabilme, çalıştığı bölge ile ilgili bilgileri toplayabilmek amacıyla araştırma yapma, müşteriler ile ilgili bilgileri toplayabilirle amacıyla araştırma yapma, rakip banka/finans kuruluşlarının sundukları ürün/hizmetler ile ilgili bilgileri toplayabilmek için araştırma yapma konularıdır.3. Çalışma disiplini açısından, müşteriler ile ilgili bilgilerin yer aldığı satış kartlarını hazırlama, yapılan ziyaret ile ilgili bilgileri özet olarak satış kartlarına aktarma, ziyaretler arasındaki süreyi belirleme, ziyaret edilecek müşterilerden gelebilecek soruları belirleme ve cevaplarını hazırlama konularıdır. - 4. Müşteriler ile iletişimleri açısından, müşterilerin ihtiyaçlarını ortaya çıkarmaya yönelik sorular sorabilme, konuşmalarında tutarlı olma, sunum esnasında heyecanlanmama, rakip ürün/hizmetleri kötülememe ve müşteriye karar vermesi için süre tanımanın gerekliliği konularıdır.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY This survey has been carried out, by a divergency oriented approach, for the purpose of determining the training needs of the sales personnel who are currently employed in the banking and finance sectors. The data regarding the survey have been gathered through review of the related literature and interviews. Interview forms are composed of two seoarete forms; one for the customers which is designed to ascertain the qualificition requirements of the salespeople and to include their comments as well, and the other for the executive salespeople to find out the available qualifications of the salespeople. The data gathered out of the review forms have been processed with regard to frequency and percentage. The conclusion of the survey reveals that the salespeople are required to receive training on the below listed issues: 1. In terms of personel qualifications; having a clear diction, capability of decision making and solution finding, to be neutral and realistic, to be optimistic and open minded, to have mental and comprehension capabilities, to be totally self-confident, to be honest and reliable, 2. In terms of professional competence: ability to follow the work schedule of the company in which he/she is employed, carrying out surveys for the purpose of gathering information about the region worked at, carrying out surveys for the purpose of gathering information about theIV customers, carrying out surveys for the purpose of gathering information about the products and services offered by the rival bank/finance institutions, 3. In terms of work discipline: preperation of the sales cards in which customer data are kept, extracting information about the visit onto the cards, scheduling the time between the visits, making a list of possible questions from the customers to be visited and furnishing their answers, 4. In terms of communication skills: ability to choose questions to be asked to customers which will help to reveal the needs of the customers, being consequent in terms of speech, ability of self control in order not to get excited during the presentation, the need of allowing the customers some time to make their resolution.