Koruyucu aile uygulaması: Ankara örneği
Foster care family: The case of Ankara
- Tez No: 98597
- Danışmanlar: PROF.DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, korunmaya muhtaç çocuklara yönelik hizmetlerden biri olan koruyucu aile uygulamasının, Ankara'daki koruyucu aileler örneğinde,ülkemizdeki durumunu belirlemeyi ve koruyucu aile olup-olmamaya etki eden etkenleri bulmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Ankara'daki koruyucu ailelere ait dosyalar, koruyucu aile olmak için başvurup sonradan vazgeçen ailelere ait tutanaklar incelenmiş ve koruyucu ailelerle görüşmeler yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, koruyucu aile uygulamasının, korunmaya muhtaç çocuklara yönelik diğer hizmetlere oranla, yaygınlık kazanmamış olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, koruyucu aile uygulamasının yaygın olmayışının, öncelikle insanımızın korunmaya muhtaç çocuklar sorununa duyarsızlığından ve bu sorununa yaklaşırken çocuğun ihtiyaçlarını değil, öncelikle çocuk sahibi olma gibi, isteklerinin tatminini amaçlamalarının yanında, uygulamaya ilişkin bürokratik nedenlerden kaynaklandığını göstermektedir. Çalışmada, koruyucu aile Wzmetinin yaygınlaştınlabilmesi için, öncelikle toplumun korunmaya muhtaç çocuklar sorununa duyarlı hale gelmesi kadar yeni bürokratik düzenlemelerin gerektiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This study examines the state of foster family care and factors affecting families' desire to became a foster family in Ankara. The data for this examination were collected from three sources: interviews with foster families, application files to became a foster family and files for the final statement of intention by the families who have withdrawn their application. Depending on this data, the study argues that the main reason behind why foster family practice is less developed than institutional care and adaption is twofold: the general public's disinterestedness towards the children in needs of protection and care and, if if any interest is shown, to give priority to satisfaction of the families'need to have a child rather than the needs of the children themselves. İn addition some formel requirements and heavy bureaucracy can partly be held responsible for the lack of any significant rise in the number families wanting to became a foster family. The study concludes that the result would possibly be rather different if the general public was informed about and sensitized towards the children who are in need of public protection and care