Çalışma standartları ile uluslararası ticaret ve yatırım ilişkisi
The Relationship of labour standards with international trade and investment
- Tez No: 98617
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
u ÖZET Bu çalışmada çalışma standartları ile uluslararası ticaret ve doğrudan yabancı yatırımlar arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Bu konudaki tartışmalar, ticaret yapan ülkelerin standartlarının birbirleriyle uyumlu hale getirilmesi gerektiği, aksi takdirde ticaretin adaletsiz olacağı iddialarıyla başlamıştır. Ülkelerin çalışma standartlarının uyumlu olmasının gerekip gerekmediği, gerekiyorsa hangi düzeyde uyum sağlanması gerektiği ve çalışma standartlarının uyumunun hangi kontrol mekanizmalarıyla sağlanacağı konusunda çelişkili iddialar ortaya atılmıştır. İlk bölümde, bu iddiaların incelenmesinde kullanılacak çalışma standartları, tavsiye kararlan ve temel çalışma standartları kavramları anlatılmaktadır. İkinci bölümde, uluslararası çalışma standartları ile ilgili önce geçmişte yapılan daha sonra da güncel tartışma ve girişimler tarihsel bir sıra ile ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, gelişmiş ülkelerin çalışma standartlarının uluslararası ticaret ve yatırım kurallarına katılmasını istemekteki gerekçeleri ve gelişmekte olan ülkelerin neden buna karşı olduklarını belirten görüşler sınıflandırılmıştır. Dördüncü bölümde ise çalışma standartlarının sağlanması için gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin politika önerileri ele alınmıştır. Gelişmiş ülkeler çalışma standartlarının ancak uluslararası ticaret ve yatırım kurallarına dahil edilerek sağlanabileceğini savunurken, gelişmekte olan ülkeler buna karşı çıkmaktadırlar. Bu ülkeler çalışma standartlarının sağlanması için ticaret ve yatırım politikaları yerine, istihdam politikalarının kullanılmasını uygun bulmaktadırlar. Son bölümde ise çalışma standartları ile uluslararası ticaret ve doğrudan yabancı yatırım ilişkisini inceleyen teorik ve ampirik çalışmalar özetlenmiştir. Bu çalışmaların sonuçlan birbirlerinden oldukça farklıdır. Çalışma standartlarının ihracat ve doğrudan yabancı yatınmları etkilediği sonucuna varan çalışmalar olduğu gibi, çalışmaların çoğunda böyle bir ilişkinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu bölümde, ILO'nun çalışma verileri gelişmiş ülkelerin haksız rekabet ve dibe yanş argümanlan açısından incelenmektedir. Bu inceleme sonucunda da yine çalışma standarttan ile ihracat ve doğrudan yabancı yatmmlar arasında bir ilişki bulunduğuna dair kuvvetli ve sistematik bir kanıt elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The effects of labour standards on international trade and foreign direct investment are analysed in this study. The discussion about this subject is raised by the argument, which states that the standards of the trading countries should be harmonised, otherwise trade would be unfair. There are different arguments about the necessity of the standard harmonisation, the level of harmonised standards and the control mechanisms that should be used for the realisation of harmonisation. In the first part; labour standards, recommendations and fundamental labour standards concepts, which are used in the discussion of the subject, are explained. The second part covers the past and the present arguments and efforts about the international labour standards. In the third part, the reasons of developed countries' wanting to include labour standards into international trade and investment rules and the reasons of developing countries' opposing to this are discussed. Developed and developing countries' policy offers for the application of labour standards are taken into consideration in the fourth part. Developed countries state that labour standards could be applied only by including them into the international trade and investment rules. However developing countries oppose to this argument. They prefer employment policies instead of trade and investment policies to control the application of labour standards. In the last part, the previous theoretical and empirical studies, which analyse the relationship of labour standards with international trade and foreign direct investment, are summarised. These studies have different results. Some of them conclude that labour standards effect the export and foreign direct investment of countries, whereas some of them conclude that there is not such a relationship. In this part, the unfair trade and the race to the bottom arguments of developed countries are analysed by using the employment data of ILO. This analysis also concludes that there is not a significant and systematic relationship between export, foreign direct investment and labour standards.