Farklı press egzersizleri sırasında pectoralis major ve triceps brachii kas aktivasyonunun EMG ile incelenmesi
An EMG analysis of pectoralis major and triceps brachii muscle activation during different press exercises
- Tez No: 986185
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, farklı press egzersizlerinin pectoralis major ve triceps brachii kaslarının elektromiyografik aktivasyonu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Yöntem: Araştırma, yaş aralığı 18–25 olan, aktif spor geçmişine sahip, 17 sağlıklı katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların vücut kompozisyonları BODPOD cihazı kullanılarak değerlendirilmiş, kas aktivasyonu ise Noraxon Ultium yüzeysel EMG sistemi ile ölçülmüştür. Testler sırasında Crush Grip Kettlebell Press, Smith Machine Hex Press V1 ve V2 egzersizleri uygulanmış ve pectoralis major'un 3 bölümü ile triceps brachii kasının uzun ve lateral başlarının kas aktivasyon düzeyleri kaydedilmiştir. Veriler SPSS v26 programı ile analiz edilmiş ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Verilerin dağılımı için Shapiro-Wilk testi, egzersizler arası farklar için Tek Yönlü Tekrarlı ANOVA kullanılmıştır. Küresellik varsayımı Mauchly'nin küresellik testi, anlamlı farkların yönü ise Pairwise Comparisons ile belirlenmiştir. Bulgular: Farklı press egzersizleri pectoralis major ve triceps brachii kaslarının EMG aktivasyon düzeylerinde anlamlı farklılıklar oluşturmuştur. Pectoralis majorun her üç bölümünde Crush Grip Kettlebell Press egzersizi, Smith Machine Hex Press varyasyonlarına kıyasla anlamlı olarak daha yüksek aktivasyon sağlamıştır (p < 0,001). Hex Press varyasyonları arasında ise fark gözlenmemiştir. Triceps brachiinin uzun ve lateral başlarında ise Smith Machine Hex Press V1 ve V2 egzersizinde, Crush Grip Kettlebell Press'e göre daha yüksek aktivasyon göstermiştir ve iki Hex Press varyasyonu arasında fark bulunmamıştır (p < 0,001). Sonuç: Bulgular, pectoralis major ve triceps brachii kaslarının farklı press varyasyonlarına verdiği tepkilerin değiştiğini göstermektedir. Pectoralis major kas aktivasyonu için Crush Grip Kettlebell Press, Triceps brachii aktivasyonu için ise Smith Machine Hex Press varyasyonları daha etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the effects of different press exercises on the electromyographic activation of the pectoralis major and triceps brachii muscles. Method: The study was conducted with 17 healthy participants aged 18–25 years who had an active sports background. Body composition was assessed using a BODPOD system, and muscle activation was measured using the Noraxon Ultium surface EMG system. During testing, the Crush Grip Kettlebell Press, Smith Machine Hex Press V1, and V2 exercises were performed, and muscle activation levels of the three regions of the pectoralis major as well as the long and lateral heads of the triceps brachii were recorded. Data were analyzed using SPSS version 26, and the level of statistical significance was set at p < 0.05. Data distribution was assessed using the Shapiro–Wilk test, and differences between exercises were analyzed using a one-way repeated measures ANOVA. The assumption of sphericity was evaluated using Mauchly's test of sphericity, and the direction of significant differences was determined using pairwise comparisons. Findings: Different press exercises caused significant differences in EMG activation levels of the pectoralis major and triceps brachii muscles. In all three regions of the pectoralis major, the Crush Grip Kettlebell Press exercise produced significantly higher activation compared to the Smith Machine Hex Press variations (p < 0.001). No differences were observed between the Hex Press variations. In the long and lateral heads of the triceps brachii, the Smith Machine Hex Press V1 and V2 exercises elicited higher activation than the Crush Grip Kettlebell Press, with no difference between the two Hex Press variations (p < 0.001). Result: These findings demonstrate that the pectoralis major and triceps brachii muscles respond differently to various press exercise variations. The Crush Grip Kettlebell Press was more effective for pectoralis major activation, whereas the Hex Press variations were more effective for triceps brachii activation.