The evolution of political stances from a political party with social movement origin: A case study of Lëvizja Vetëvendosje
Toplumsal hareket kökenli bır partinin siyasi tutumlarınevrimi: Lëvızja Vetëvendosje (Kendi kaderini tayın hareketi) vaka
- Tez No: 986251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ECE ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Lëvizja Vetëvendosje'nin (LVV) tabandan gelen bir protesto hareketinden Kosova'nın iktidar partisine dönüşüm sürecini incelemektedir. Çalışma, demokratik kırılganlık ve“denetimli devlet”yapısının getirdiği kısıtlamalar karşısında popülist seferberliğin hem bir direniş aracı hem de bir seçim stratejisi olarak nasıl işlev gördüğünü ele almaktadır. Temel argüman, LVV'nin yükselişinin tesadüfi olmadığı; aksine, hareketin mücadele repertuvarlarını uyarlayarak etkili biçimde kullandığı savaş sonrası siyasi fırsat yapısının bir ürünü olduğudur. Söylem-Tarihsel Yaklaşım (DHA) yöntemiyle yürütülen bu araştırma, LVV'nin Kosova– Sırbistan diyaloğu, siyasi elitlere yönelik tutumu ve ekonomik yönetişim konularındaki söyleminin üç aşamada: sosyal hareket evresi (2005–2010), muhalefet evresi (2010–2019) ve iktidar evresi (2019–günümüz), nasıl evrildiğini analiz etmektedir. Buna ek olarak, araştırmacı tarafından kilit aktörler ile eski ve mevcut parti yetkilileriyle yedi yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Bulgular, LVV'nin kurumsal siyasete entegre olurken radikal pozisyonlarını kısmen yumuşattığını, ancak düzen karşıtı özünü koruduğunu gösteren belirgin bir söylemsel ılımlılaşma eğilimini ortaya koymaktadır. Bu yönleriyle çalışma, sosyal hareketlerin çatışma sonrası bağlamlarda nasıl dönüştüğüne dair daha geniş bir anlayışa katkıda bulunmakta ve günümüz Kosova'sında popülizm, çekişmeli siyaset ve devlet inşası arasındaki kesişimi vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This research explores the political trajectory of Lëvizja Vetëvendosje (LVV) as it evolved from a grassroots protest movement into Kosovo`s governing party. It examines how populist mobilization functioned both as a tool of resistance and as an electoral strategy against democratic fragility and the constraints of“supervised statehood.”The central argument is that LVV's rise was not accidental but rather a product of the postwar political opportunity structure, which the movement effectively exploited by adapting its repertoires of contention. Using a Discourse- Historical Approach (DHA), the research traces how LVV's discourse on the Kosovo-Serbia Dialogue, the political elite, and economic governance evolved across three stages: its social movement phase (2005-2010), opposition phase (2010-2019), and governing phase (2019- present). Additionally, a series of seven semi-structured interviews were conducted by the researcher, with key figures, former and current party officials. The findings reveal a clear pattern of discursive moderation, as LVV softened its radical positions while navigating institutional politics, yet preserved its anti-establishment core. Through such means, the study contributes to a broader understanding of how social movements transform within post-conflict contexts, highlighting the intersection of populism, contentious politics, and state-building in contemporary Kosovo.