Defining and classifying immigrant children problems in the pre-school in terms of family perspectives
Okul öncesinde göçmen çocukların sorunlarının aile perspektifleri açısından tanımlanması ve sınıflandırılması
- Tez No: 986254
- Danışmanlar: DR. PHİLOMENA A OSSEO-ASARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Sheffıeld
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, göçmen çocukların okul öncesi eğitimdeki sorunlarını kendi ebeveynleri açısından sınıflandırmak ve tanımlamaktır. Bulgular, bu araştırmaların esas olarak belirli konuları ele aldığını ve katılımcıları hedeflediğini ve kanıt toplamak için ağırlıklı olarak belirli araştırma yaklaşımlarını, araştırma yöntemlerini ve veri toplama yöntemlerini tercih ettiğini gösterdi. En popüler araştırma konusu 'çocukların sağlığı, güvenliği ve beslenmesi' iken, en popüler hedef grup 'öğrenciler/çocuklar'dı. Kullanılan kanıt türüne gelince, bu araştırma çalışmaları esas olarak nitel yöntem yaklaşımını uyguladı. Araştırma yöntemleri açısından, kanıt toplamak için kullanılan en popüler olanlar, tüm araştırma yöntemlerinin %50'sinden biraz fazlasını oluşturan görüşme ve vaka çalışmalarıydı. Yüksek kaliteli kanıt için en güçlü argümanlar, literatürdeki üç araştırma yöntemine odaklandı: sistematik incelemeler, tematik analiz ve randomize kontrollü çalışmalar. Bu bağlamda, altı göçmen aileyle görüşüldü, yüksek veri kalitesine ulaşmak için yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi bir araştırma aracı olarak kullanıldı. Bulgulardan önce, dört tema tanımlandı ve bir yeni tema keşfedildi. Bu bulgunun mevcut çalışmadaki en ilginç ve değerli bulgu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to classify and define immigrant children problems in the pre-school in terms of their own parents. The findings indicated that these researches addressed mainly certain topics and target participants and preferred predominantly certain research approaches, research methods and data collection methods to gather evidence. While the most popular research topic was 'children's health, safety and nutrition', the most popular target group was 'students/children'. When it comes to the type of evidence utilized, these research studies mainly applied qualitative method approach. In terms of the research methods, the most popular ones used to gather evidence were interview and case studies, which constituted slightly more than 50% of all the research methods. The strongest arguments for high-quality evidence focused on three research methods in the literature: systematic reviews, thematic-analysis and randomized controlled trials. In this respect, six immigrant families were interviewed, semi-structured interview method was used as a research tool in order to achieve the high quality of data. Before findings, four themes were defined, and one new theme was discovered. This finding can be regarded as the most interesting and valuable in the current study.