Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen ana dili Arapça ve Farsça olan öğrencilerin yazma becerisindeki dilsel yetkinlikleri üzerine bir araştırma: B1 örneği
A research on the linguistic competencies in writing skills of native Arabic and Persian students learning Turkish as a foreign language: B1 example
  1. Tez No: 986288
  2. Yazar: PINAR KÖKEN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, B1 seviyesinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen, ana dili Arapça ve Farsça olan öğrencilerin yazılı anlatımlarında yaptıkları yanlışları incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmış ve elde edilen veriler Corder'in yanlış çözümlemesi yaklaşımına göre incelenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, 2024-2025 öğretim yılında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi'nde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen, ana dili Arapça olan 20; Farsça olan 20 öğrencinin yazma çalışmasından elde edilmiştir. Öğrencilerin yanlışları tespit edildikten sonra D-AOBM'deki Dilsel Yetkinlik başlığında yer alan Dil Bilgisel Doğruluk, Sözcük Denetimi ve Yazım Denetimi başlıklarına göre sınıflandırılmıştır. Yanlış çözümlemesi, yabancı dil öğrenen öğrencilerin yaptıkları yanlışları sistemli bir şekilde belirlemeyi, sınıflandırmayı ve yanlışların kaynağını ortaya çıkarmayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşıma göre öğrencilerin yanlışları dil içi – gelişimsel yanlışlar ve olumsuz ana dili aktarımı yanlışları olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda ana dili Arapça olan öğrencilerin toplam 1245 yanlış yaptığı tespit edilmiştir. Bu yanlışların 576 tanesi Dil Bilgisel Doğruluk, 148 tanesi Sözcük Denetimi ve 521 tanesi Yazım Denetimi ögesine aittir. Ana dili Farsça olan öğrencilerin ise 1390 yanlış yaptığı tespit edilmiştir. Bu yanlışların 618'i Dil Bilgisel Doğruluk, 213'ü Sözcük Denetimi ve 559'u Yazım Denetimi ögesine aittir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the errors made in the written productions of B1-level learners of Turkish as a foreign language whose native languages are Arabic and Persian. The research employed the qualitative research method of content analysis, and the collected data were analyzed according to Corder's Error Analysis approach. The data were obtained during the 2024–2025 academic year from the written tasks of 20 Arabic-speaking and 20 Persian-speaking learners studying Turkish as a foreign language at the Turkish Language Teaching Center of Yeni Yüzyıl University. After identifying the errors, they were classified under the categories of Grammatical Accuracy, Vocabulary Control, and Orthographic Control in line with the“Linguistic Competence”component of the CEFR. Error Analysis aims to systematically identify and categorize learners' errors and to reveal their underlying sources. Within this framework, the errors of the participants were evaluated as either intralingual errors or negative transfer errors. The findings indicate that Arabic-speaking learners produced a total of 1245 errors, 576 of which fell under Grammatical Accuracy, 148 under Vocabulary Control, and 521 under Orthographic Control. Persian-speaking learners, on the other hand, produced a total of 1390 errors, with 618 in Grammatical Accuracy, 213 in Vocabulary Control, and 559 in Orthographic Control.