Mecmua-i İlahiyat 06 Mil Yz A 6464 inceleme-metin MESTAP'a göre tasnifi
Mecmua-i Ilahiyat 06 Mil Yz A 6464 review-text-classification according to MESTAP
- Tez No: 986366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Mecmualar, içeriğinde zengin muhteva barındırdığından ait oldukları dönemin kültürünü, toplum ve edebî yapısını yansıtan önemli kaynaklardandır. Mecmualarda hemen hemen her konuda yazılmış, duyulmuş bir eserle karşılaşmak mümkündür. Kaynaklarda hiç rastlanmayan yazarların ve daha önce tespit edilmemiş eserlerin gün yüzüne çıkmasına olanak sağlayan mecmualar, edebiyat tarihinin yeniden değerlendirilmesine katkı sağlayan eserlerdir. Daha önce bilinen bir yazarın bilinmeyen bir eseri ile karşılaşmak mümkünken; bilinen eserin farklı varyantlarını da mecmuada görmek mümkündür. Mürettip veya derleyen ilgi duyduğu konuları, beğendiği şairleri, belli yüzyıllarda yaşamış şahsiyetleri, özel konuları veya eserleri ele aldığından mecmualar bu açılardan çok kıymetlidir. Böylelikle mürettibin kişiliği hakkında bir bilgi olmasa dahi bir çıkarım yapmak mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada, genel hatlarıyla bilinen şiir mecmuaları dışında“resâil”türünde mensur eserlerle de karşılaşılmıştır. Çalışmaya konu olan mecmua, Ankara Millî Kütüphane'de 06 Mil Yz A 6464 koleksiyon numaralı Mecmû'a-i Eş'âr ve Resâ'il şeklinde kayıtlı manzum-mensur karışık bir mecmuadır. Mecmuanın tertibi konusunda bir bilgi olmasa da 13. ve 19. yüzyıllar arasında yaşamış şairleri barındırmaktadır. Mecmuada hacim bakımından en çok gazel nazım şekline yer verilmiştir. Türkçe şiirler yoğunlukta olup Arapça ve Farsça manzum/mensur parçalar da mevcuttur. Çalışma, üç ana başlıktan müteşekkildir.“İnceleme”,“Metin”ve“MESTAP'a göre tasnif”kısmıdır. Metin kısmında, mecmuanın Latin harflerine transkribi yapılmıştır. İncelemede ise mecmua ve mecmua tasnifi, mecmuanın muhtevası ve biçimsel özellikleri hakkında bilgi verilmiş olup bu bilgiler gerekli görüldüğünde tablolarla desteklenerek bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mecmuas are important sources that reflect the culture, society, and literary structure of their era, as they contain rich content. In mecmuas, it is possible to encounter works written on almost every subject and heard about. Mecmuas enable the discovery of previously unknown authors and works, contributing to the re-evaluation of literary history. While it is possible to encounter an unknown work by a previously known author, it is also possible to see different variants of a known work in an mecmua. Mecmuas are highly valuable in this regard, as the compiler or editor addresses topics that interest them, poets they admire, figures who lived in certain centuries, specific topics, or works. Thus, even if there is no information about the compiler's personality, it is possible to make inferences. In this study, in addition to the well-known poetry mecmuas, prose works of the“resâil”type were also encountered. The mecmua in question is a mixed collection of poetry and prose entitled Mecmû'a-i Eş'âr ve Resâ'il, catalogued at the Ankara Millî Kütüphane under collection number 06 Mil Yz A 6464. Although there is no information about the arrangement of the mecmua, includes poets who lived between the 13th and 19th centuries. Gazel is the most common verse form in the mecmua in terms of volume. Turkish poems are predominant, but there are also Arabic and Persian rhymed/prose pieces. The study consists of three main sections. One is the“Review”the other is the“Text”and“Classification according to MESTAP”. In the text chapter, the mecmua has been transcribed into Latin letters. The study provides information on the classification of mecmuas and mecmua, their content, and their formal characteristics, supported by tables where necessary.