A decısıon support system for transferrıng to mıcroservıce: MS-DSS
Mikroservise geçiş için bir karar destek sistemi: MS-DSS
  1. Tez No: 986371
  2. Yazar: TÜRKÜ GÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖKALP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Mikroservis mimarisi, öncelikle doğal esnekliği, özerkliği ve tekdüze dağıtım metodolojileri nedeniyle bulut tabanlı uygulamalar için baskın paradigma olarak ortaya çıkmıştır. Mikroservislerin artan uzmanlaşması, Google, Netflix ve Amazon gibi sektör liderlerinin hızlı inovasyon, ölçeklenebilirlik ve sistemlerin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlayarak geleneksel monolitik mimarilerden önemli bir ayrım yaratmaktadır. Mikroservislere doğru bu stratejik geçiş, öncelikle çağdaş uygulama ortamlarının dayattığı talepleri karşılayabilen daha çevik ve duyarlı mimarilere duyulan zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Ancak, monolitik bir mimariden mikroservis yaklaşımına geçiş, sayısız zorluk sunmaktadır. Bunlar arasında ölçeklenebilirlik, performans ve bakım hususlarıyla ilgili titiz planlama zorunluluğu yer almaktadır. Bu çalışmada, bu mimari geçişi çevreleyen karar alma sürecini etkileyen temel özellikleri açıklığa kavuşturmayı ve son on yıldaki araştırmaları kapsayan ve uzman bir panel tarafından doğrulanan sistematik bir literatür incelemesi aracılığıyla kapsamlı bir sınıflandırma geliştirilmiştir. Sınıflandırma üç temel alanı kapsar: Teknik, Organizasyonel ve Projeye Özgü Hususlar. Bu alanlar içinde yedi alt boyut tanımlanmıştır: ölçeklenebilirlik, sürdürülebilirlik, performans, finansal kaynaklar, insan kaynakları, organizasyonel olgunluk ve proje karmaşıklığı. Bu sınıflandırmayı işlevsel hale getirmek için, bu yedi faktörün göreceli önemini veya ağırlıklarını belirlemek üzere bir anket çalışmasıyla birlikte değişik rollerdeki 45 uzman ile bir Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) analizi yürütülmüştür. Daha sonra elde edilen AHP ağırlıkları, belirli projeler için mikroservis mimari geçişinin uygunluğunu değerlendirmek üzere tasarlanmış ağırlıklı bir puanlama modeline entegre edilmiştir. Sonuç olarak, kuruluşların mikroservis mimarisine geçiş için hazır olma durumlarını ve gerekliliklerini sistematik olarak değerlendirmelerine yardımcı olmak için MS-DSS olarak adlandırılan bir karar destek sistemi (DSS) geliştirilmiştir. Ayrıca, MS-DSS'i doğrulamak için çeşitli sektörlerden organizasyonlardaki 6 proje üzerinde çoklu vaka çalışması metodolojisi kullanılarak bir geçerlilik çalışması yürütülmüştür. Yapılan geçerlilik çalışması, MS-DSS'in uygulanabilir, kullanışlı ve kullanımı kolay olduğu sonucuna ulaşmıştır. MS-DSS'i kullanarak kuruluşlar, göçün karmaşıklıklarını aşabilir, teknik borcu etkili bir şekilde yönetebilir ve uzun vadeli stratejik hedeflerle uyumlu bilinçli kararlar alabilirler.
Özet (Çeviri)
Microservice architecture has emerged as the predominant paradigm for cloud-native applications, primarily due to its inherent flexibility, autonomy, and uniform deployment methodologies. The increasing specialization of microservices creates a significant distinction from traditional monolithic architectures, empowering industry leaders such as Google, Netflix, and Amazon to realize rapid innovation, scalability, and seamless delivery of systems. This strategic transition towards microservices is primarily motivated by an imperative for more agile and responsive architectures capable of addressing the demands imposed by contemporary application environments. However, the migration from a monolithic architecture to a microservices approach presents a myriad of challenges. These include the necessity for meticulous planning related to scalability, performance, and maintenance considerations. This study aims to elucidate the key characteristics that influence the decision-making process surrounding this architectural transition and to develop a comprehensive taxonomy through a systematic literature review (SLR) covering research from the past decade, validated by an expert panel. The taxonomy includes three main areas: Technical, Organizational, and Project-Specific Considerations. Within these areas, seven sub-dimensions are identified: scalability, maintainability, performance, financial resources, human resources, organizational maturity, and project complexity. To put this taxonomy into practice, we conducted an Analytic Hierarchy Process (AHP) analysis, along with a survey study involving 45 experts from different professional backgrounds. This helped us determine the relative importance or weights of these seven factors. We integrated the AHP weights into a scoring model to assess how suitable microservice migration would be for specific projects. As a result, we created a decision support system, namely, MS-DSS. The system assists organizations in systematically evaluating their readiness and requirements in migrating to microservices. We also conducted a validation study in a multiple-case study design on six projects in different organizations in an effort to validate the efficacy of MS-DSS. The findings in the validation study were that MS-DSS was relevant, informative, and user-friendly. With the application of MS-DSS, organizations are in a position to deal with complexities in migration, cut down technical debt, and make informed decisions in alignment with their plans on the ground.