A Transdiagnostic Approach to Emotion Recognition in Children: Behavioural andNeural Markers
Çocuklarda Duygu Tanıma için Transdiagnostik bir Yaklaşım: Davranışsal ve Nörolojik Belirleyiciler
- Tez No: 986385
- Danışmanlar: DR. ELISABETH VON DEM HAGEN, PROF. DR. STEPHANİE VAN GOOZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cardıff Unıversıty (prıfysgol Caerdydd)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, beden bağlamının çocuklarda yüz ifadelerini tanıma üzerindeki etkisini incelemekte ve duygusal, bilişsel ve/veya davranışsal güçlükleri olan çocuklarda duygu tanıma sürecini destekleyen nöral belirleyicileri araştırmaktadır. Güncel araştırmalar, beden duruşunun yüz ifadesi yargılarına etkisini, bireyin yüz ifadelerini tanıma becerisini yönlendirdiğini öne sürmektedir. Ancak, yüz ifadesi tanıma güçlüğü yaşayan çocuklarda beden bağlamı ile yüz ifadesi bütünleşmesini benzer ilkelerin yönlendirip yönlendirmediği belirsizliğini korumaktadır. Ayrıca, çocukların genel davranış profillerinden bağımsız olarak duygu tanıma becerileriyle ilişkili ortak yapısal ve işlevsel beyin mekanizmalarının neler olduğu da net değildir. Üçüncü bölümde, 4 ila 10 yaş aralığındaki tipik gelişim gösteren çocukların, yalnızca yüz ifadelerini tanıma becerisi ile yüz ifadelerini değerlendirirken bedensel ifadelere yönelik bir yanlılık arasında bir ilişki sergilediklerini, önceki çalışmalarla paralel olarak ortaya koydum. Dördüncü bölümde ise bu bulgular, duygusal, bilişsel ve/veya davranışsal güçlükler yaşayan alt-klinik ve transdiyagnostik bir çocuk örneklemiyle genişletilmiştir. Bu çocuklar, yalnız yüz ifadelerini tanımakta güçlük yaşamalarına rağmen, beden-yüz bütünleşmesi açısından benzer bir örüntü sergilemişlerdir. Beşinci bölüm, risk altındaki bu çocuklarda duygu işleme süreçlerine ilişkin nöral belirleyicileri incelemektedir. Orta temporal girus, inferior frontal girus ve orta frontal girus gibi sosyal biliş ve duygu işleme ile ilişkili beyin bölgelerinde, yüz ifadelerini tanıma becerisiyle bağlantılı gri madde kovaryans ağı tanımlanmıştır. Altıncı bölümde, duygusal içerikli bir filme verilen beyin aktivasyon senkronizasyonu analiz edilmiştir. Negatif yüz ifadelerini tanıma becerisi düşük olan risk altındaki çocukların inferior parietal ve frontal bölgelerde daha yüksek senkronizasyon sergilediği; buna karşın, bu becerisi yüksek olan çocukların ventromedial prefrontal kortekste daha yüksek senkronizasyon gösterdiği bulunmuştur. Genel olarak bu tez, tipik gelişim gösteren ve risk altındaki çocuklarda yüz ve beden ifadesi bütünleşmesine dair anlayışa katkıda bulunmakta; tanı kategorilerinden bağımsız olarak duygu işleme becerileriyle ilişkili potansiyel nöral belirleyicileri ortaya koymaktadır. Tez, duygu tanıma becerilerini daha iyi anlayabilmek için transdiyagnostik ve boylamsal yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how body context influences facial expression recognition in children with emotional, cognitive, and/or behavioural difficulties, and examines the neural markers supporting emotion recognition in these children. Recent research has suggested that facial expression recognition ability drives the influence of body posture on facial expression judgments, however it is unclear whether similar principles govern the integration of body context and facial expression in children with facial expression recognition difficulties. Additionally, it is unclear what common underlying structural and functional brain mechanisms are linked to emotion recognition abilities regardless of children's wider behavioural profile. In Chapter 3, I demonstrated that typically developing children aged 4 to 10 years exhibit an association between proficiency in recognising isolated facial expressions and a bias towards body expressions in making facial expression judgments, parallel to prior studies. Chapter 4 extended this investigation to a transdiagnostic sub-clinical sample of children with emotional, cognitive, and/or behavioural difficulties, showing that they too, exhibit this pattern of integration despite their difficulties in recognising isolated facial expressions. Chapter 5 explores the neural markers of emotion processing among these at-risk children, identifying a gray matter covariance network linked to facial expression recognition ability in regions such as the middle temporal gyrus, inferior frontal gyrus, and middle frontal gyrus, which are associated with social cognition and emotion processing. Chapter 6 examines brain activation synchrony in response to an emotional movie, finding that at-risk children with lower negative facial expression recognition abilities have higher synchrony in inferior parietal and frontal regions, whereas those with higher abilities show greater synchrony in the ventromedial prefrontal cortex. Overall, this thesis contributes to the understanding of facial and body expression integration among typically developing and at-risk children, and identifies potential neural markers linked to their emotion processing abilities that transcend diagnostic profiles. This thesis highlights the benefits of adopting transdiagnostic, dimensional approaches to improve our understanding of emotion recognition abilities.