Türkiye ve Almanya (Bavyera) ilkokul müzik dersi öğretim programları ve müzik ders kitaplarının değerler eğitimi boyutunda karşılaştırılması (Kültürlerarası bir çalışma)
Comparison of Turkey and Germany (Bavaria) primary school music curriculum and music textbooks in the dimension of values education(An intercultural study)
  1. Tez No: 986499
  2. Yazar: FUNDA AKTAŞ IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARAELMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kültürlerarası özellik taşıyan bu çalışmada, Türkiye ve Almanya (Bavyera)'da uygulanmakta olan ilkokul müzik dersi öğretim programları ve ders kitapları, değerler eğitimi bakımlarından incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. İki ülkenin, müzik dersiyle öğrencilere kazandırmak istediği değerlerin tespiti amaçlanmış ve bu amaçla Türkiye ve Almanya (Bavyera) ilkokul müzik dersi öğretim programları ve ders kitaplarındaki şarkılar, değerler eğitimine ilişkin unsurlar bakımından incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Öncelikle iki ülkenin öğretim programında yer alan değerler belirlenmiş ardından bu değerlerin ders kitaplarındaki şarkılarda işlenme durumları tespit edilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Araştırmanın yürütülmesinde; karşılaştırma yoluyla ilişki saptamaya dayalı genel tarama özelliği taşıyan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Türkiye'de ve Almanya (Bavyera)'da ilkokul müzik dersinde yer alan değerler sayısal olarak gruplandırılmış ve birbirleriyle karşılaştırılarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda Türkiye'de müzik öğretim programında yer alan 10 değerin hepsinin, Almanya (Bavyera)'da ise öğretim programında yer alan 14 değerden 13'ünün şarkılarda işlendiği tespit edilmiştir. İki ülkede de ilkokul müzik dersinde program bazında önemsenen ve üstünde durulan değerlerin benzerlik gösterdiği gözlemlenirken, buna karşılık ders kitaplarındaki şarkılar bazında önemsenen, üstünde durulan değerlerin farklılaştığı gözlemlenmiştir. Değerlerin şarkılarda işlenme durumları açısından Türkiye'nin, programda yer alan değerleri, ders kitaplarındaki şarkılarda Almanya'ya (Bavyera) göre daha yoğun işlendiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this intercultural study, primary school music curriculum and textbook simplemented in Turkey and Germany (Bavaria) were examined and compared in terms of values education. It was aimed to determine the values that the two countries want to bring to the students through music lessons, and for this purpose, the songs in the primary school music curriculum and textbooks in Turkey and Germany (Bavaria) were examined and compared in terms of the elements related to values education. First of all, the values in the curriculum of the two countries were determined, then the processing of these values in the songs in the textbooks was determined and compared with each other. In the conduct of the research; the relational screening model, which has a general screening feature based on relationship detection by comparison, was used. In Turkey and Germany (Bavaria), the values in primary school music lessons were grouped numerically and compared with each other and results and suggestions were included. As a result of the examination, it was determined that all 10 values ​​in the music curriculum in Turkey and 13 out of 14 values ​​in the curriculum in Germany (Bavaria) were covered in songs. While it was observed that the values ​​considered and emphasized on the basis of the program in primary school music lessons in both countries were similar, it was observed that the values ​​considered and emphasized on the basis of the songs in the textbooks differed. In terms of the extent to which values ​​are covered in songs, it has been understood that Turkey's values ​​in the program are covered more intensively in the songs in the textbooks than in Germany (Bavaria).