Hizmet işletmelerinde kalite-fiyat ilişkisi
Quality-price relationship in service organisations
- Tez No: 98660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, hizmet işletmelerinde kalite-fıyat ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın hipotezi; yüksek hizmet kalitesi yüksek fiyatın belirleyicisidir, aynı zamanda yüksek fiyat da yüksek kalitenin belirleyicisidir. Hizmet işletmesi olarak sağlık işletmeleri incelenmiştir. Ampirik çalışma uygulaması için sağlık işletmesi olarak, özel muayenehanelerde dişçilik hizmeti veren işletmeler seçilmiştir. Kaliteli hizmet sunmak, bir işletmenin varlığını devam ettirebilmesi ve başarılı olabilmesi için zorunlu hale gelmiştir. Kaliteli hizmet sunumu, işletmelerin yüksek kar elde etmesi için temel olmuş ve işletmeler kaynaklarını hizmet kalitesini yükseltmeye yöneltmişlerdir. Bu çalışmada hizmet özellikleri, hizmet kalite modelleri ile bu modellerin eksik yanları, hizmet fîyatlandırma amaçlan ile fıyatlandırma stratejileri incelenmiştir. Hizmet kalitesi ile fiyatı arasındaki ilişki teorik olarak ortaya konmuştur. Sağlık işletmelerinin özellikleri, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve fiyatlandınlması incelenmiştir. Hizmetin kalitesi iki açıdan değerlendirilebilir. Bunlar; müşteri tarafından algılanan hizmet kalitesi ve hizmet işletmesinin kalitesidir. Algılanan hizmet kalitesinde, müşterinin hizmeti değerlendirmesi önemli iken, hizmet işletmesinin kalitesi, geçerliliği kabul edilmiş standartlara işletmenin ne kadar uyduğu ve hizmet üretim sürecinde işletmenin uyguladığı kalite kriterleri ile ilgilidir. Araştırmada hizmet kalitesi olarak hizmet işletmesinin kalitesi ele alınmıştır. Dişçilik hizmeti veren işletmelerin kalitesini ölçmek için, kalite kriterleri dört ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar; personel, ofis, teşhis ve ilgi kriterleridir. Ampirik çalışma sonucunda bu kriterlerden teşhis kriteri ile tedavi fiyatları arasında pozitif ilişki olduğu sonucuna varılırken, diğer kriterlerin tedavi fiyatları üzerinde önemli bir değişiklik yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The objective of this study is to define quality-price relationship in service organisations. The hypothesis of this study is“high service quality determines high prices and also high prices determines high service quality”. Health care organisations are examined and private dental clinics are selected in this empirical study. Offering services of good quality has become necessary for an organization in order to continue its existence and success. Offering services of good quality has been the base for organizations and organizations have tent to use their sources for increasing quality. The study examines service specifications, quality models of service and deficiencies of models, service pricing and pricing strategies and policies. In addition, the characteristics of health care organisations and health care quality and pricing are researched. The quality of service can be evaluated in two ways. These are the service quality perceived by customer and the quality of service organisation. In Perceived service quality customer evaluation of service is important but in organisation quality it is important to show whether the organisation applies the standards, whose validation is accepted, and the quality criteria proceeded by the organisation during production process. The quality criteria are classified in four main headings in order to evaluate service quality for dental care services. The criteria are; staff, office, pretx and care. The study has concluded that there is a positive relationship between pretx and price but the other criteria are not fount to be related with price